ana sayfa » RESİM DÜNYASI » Anonim Tablo Nedir ? | Anonim Tablo Örnekleri

Anonim Tablo Nedir ? | Anonim Tablo Örnekleri

Anonim Tablo Nedir

Anonim Tablo Nedir ?

Anonim tablo terimi resim piyasasında sıklıkla karşılaşılan bir terimdir. Özellikle müzayede kataloglarında satışa sunulan eserlerin yanında bu terimi sıkça görürüz.

Tabloyu yapan ressam ile ilgili kesin bir bilginin bulunmadığı durumlarda eserler anonim kategorisine dahil edilmektedir.

Bazen de imzası okunamayan veya kararsız kalınan tablolar da aynı terimle olarak adlandırılır. Ancak, tablonun üslup, dönem ve tekniği analiz edilerek, tabloyu yapan ressam tespit edildiği takdirde eser “imzasız” ibaresiyle sınıflandırılır.

Bir de sanatçısı bilinen ancak imzası silinmiş ya da belirginliğini yitirmiş olan tablolar “imzası okunamadı” ibaresiyle sınıflandırılır.

Bizim ülkemizde bu tür anonim tablolara genel olarak 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında çalışılan eserlerde rastlanılmaktadır. Primitiflerin bir kısmı eserlerini imzasız olarak çalışmışlardır.

Ayrıca asker ressamlar geleneğinden gelen bazı ressamların eserlerinde de imza bulunmamaktadır. Ancak, bazı eserler imzasız olmasına rağmen uzmanlar tarafından incelenerek hangi sanatçıya ait olabileceğine dair kesine yakın tesbitler yapılabilmektedir.

Bu şekilde imzasız olan bir tablonuz bulunuyor ise uzman bir müzayede firmasına veya Resim bölümü bulunan bir yüksek öğrenim kurumuna başvurup analiz yapılmasını talep edebilirsiniz.

Örnekler – İstanbul Konulu

Beyazıt Meydanı Istanbul, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

Beyoğlu Yakasından, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

Boğaz Manzarası 01, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

Boğaz Manzarası 02, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

Boğaz Manzarası 03, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

Boğazda Akşam Vakti, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya