İçeriğe geç
ana sayfa » RESİM DÜNYASI » Tuval veya Kanvas Nedir?

Tuval veya Kanvas Nedir?

  Tuval veya Kanvas Nedir?
  Keten Tuval Örneği
  Tuval veya Kanvas Nedir?
  Keten Tuval Dokusu

  Tuval veya Kanvas Nedir ?

  Tuval Fransızca desenli kumaş anlamına gelen ‘toile’ kelimesinden gelmektedir. Canvas’ın kelime kökü de Yunanca kenevir anlamına gelen ‘cannabis’ kelimesinden türemiştir. Ancak ‘cannabis’ kelimesi de Pers ve Trakya kültüründen Yunanca’ya geçmiştir.

  Tuval veya Kanvas antik çağlardan beri kumaş olarak kullanılıyordu ancak resim için tuval kullanımı Rönesans’a kadar yaygın değildi. Resimde tuval kullanımı 16. yüzyılda Venedik’te görülmeye başlandı.

  Bu yüzyıla kadar daha çok ahşap panellere resimler yapılıyordu. Venedik’in havasının çok nemli olması nedeniyle ahşap panellere yapılan resimler uzun süre dayanamıyordu ve bozuluyordu. Bu bozulmaları önlemek için de çözüm olarak tuval görüldü.

  Tuval üretiminde kullanılan malzemelerin temelinde keten, kenevir ve pamuk vardır. Keten ve kenevir tuvaller çıplak gözle neredeyse birbirinden ayırt edilemez olsalar da, ketenin işleme süreci kenevire göre daha zor ve pahalı olduğu için, 18. yüzyıla kadar sanatçılar tarafından en fazla kullanılan tuval kenevir olmuştur.

  Pamuklu Tuval

  19. yüzyılın başlarında ‘American East Coast’ pamuk tuval piyasaya sürmüştür. Ketenden biraz daha ucuz olan bu pamuk tuval, en çok kullanılan tuval haline gelerek kenevir üretiminin azalmasına neden olmuştur. Pamuk tuval, keten tuvalin dayanıklılığı ile mukayese edilebilir konuma geldi. Pamuk tuvalin yüzeyi keten tuvalin yüzeyine göre daha düzenli ve pamuk tuvalin germe işlemi daha rahat olduğundan, günümüzde de en çok tercih edilen tuval olmuştur.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin