İçeriğe geç
ana sayfa » RESİM DÜNYASI » Yağlı boya tablo nasıl yapılır, Reprodüksiyon nedir ?

Yağlı boya tablo nasıl yapılır, Reprodüksiyon nedir ?

  Yağlı boya tablo nasıl yapılır, Reprodüksiyon nedir ?

  Yağlı boya tablo portre, peyzaj, natürmort ve benzeri konuların temel boyama tekniğine verilen addır ve “klasik kraliyet disiplini” olarak kabul edilir. Yağlı boyanın dayanıklılık ve renk parlaklığı eşsizdir. Bir bağlayıcı olan yağ renklerin önemli bir bileşenidir.

  Sanatçılar üstün özellikleri nedeniyle yağlı boyayı tercih ederler. Yağlı boya için, balsamik tiner, reçine, vernik ve karışım elemanı olarak kullanılır. Tiner bir inceltme ajanı olarak hizmet vermektedir.

  Bir yağlı boya için dengeli malzeme çok önemlidir. Örneğin çok fazla yağ veya aşırı emici bir yüzey kırışıklıklar veya boya atmalarına neden olabilir. Tam kuruma ve tüm boya katmanlarının oturmasından sonra (genellikle bir yıl sonra), yağlı boya yüzeyi korumak için vernik ile kaplanabilir.

  Bu resim tekniği 13. yüzyıldan beri biliniyordu ancak özellikle Jan Van Eyck tarafından geliştirilmiştir. En eski tarifler Strassburg’daki el yazmalarında bulunabilmektedir.

  Bu yeni teknolojinin belirleyici gelişimi ve difüzyonu için ana ivme özellikle Jan Van Eyck tarafından gerçekleştirilmiştir. Antonello da Messina aracılığı ile İtalya’da yaygınlaştı. Kuzey Avrupa’da ise daha yavaş yayılmıştır.

  Afganistan’daki Bamiyan Vadisi’nde de 7. yüzyıla tarihlenen yağlı boya resim izleri bulunmuştur.

  Yıllar içerisinde gelişen malzeme ve teknikler sayesinde önce bütün Avrupa’da yaygınlaşmış daha sonra bütün dünya resminin kabul ettiği önemli bir çalışma tekniği olarak kabul görmüştür

  Yağlı Boya Tablo Reprodüksiyon

  Ünlü ustaların resimlerinin birebir yeniden yapılması işlemine, yeniden çoğaltım anlamına gelen reprodüksiyon terimi kullanılmaktadır. Bu çalışma tekniği konusunda çoğaltımı yapılacak eserin tekniği ve renklerini iyi analiz etmek gerekmektedir. Adım adım orijinalinin yapılış sürecini kavrayıp kademeli olarak kompozisyon tuvalle geçirilmeye çalışılır.

  Büyük ustaların önemli bölümü ilk dönemlerinde seyahat ederek kendilerinden önceki ustaların eserleri üzerinde çalışmışlar ve onların tekniklerini anlamaya gayret etmişlerdir.

  Yağlıboya tablo örnekleri koleksiyonluk

  Yağlıboya tablo satış dekoratif hediyelik

  Yağlıboya tablo reprodüksiyon sipariş


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin