İçeriğe geç
ana sayfa » Sanat Ekolleri » Hudson River School ve Temsilcileri

Hudson River School ve Temsilcileri

  Albert Bierstadt – Rocky Dağlarında Fırtına

  Hudson River School

  Hudson River School Akımı, 19. yüzyıl ortalarında estetik açıdan romantizmden etkilenen Amerikalı bir grup manzara ressamı tarafından kuruldu.

  Akım adını Hudson River Vadisi, Catskill, Adirondack ve White Mountains da dahil olmak üzere bu bölgelerdeki manzaraları ve yaşamı konu edinmesinden aldı.

  Daha sonraki temsilciler akımın konularını, New England, Batı ve Güney Amerika, deniz ve yerlileri yaşamını kapsayacak şekilde genişlettiler.

  Genel olarak, Hudson River School sanatçıları Amerikan manzaralarını Tanrı’nın tarifsiz bir tezahürü olarak görüyorlardı. Claude Lorrain, John polis ve J. M. W. Turner gibi Avrupalı ustalar birer esin kaynağı idi.

  Resimler gerçekçi bir şekilde işlenmiş olmakla birlikte, sahnelerin çoğu sanatçı tarafından gözlenen birden fazla sahne veya doğal görüntünün sentezi olarak oluşturuldu. Resimler için görsel veri toplamak oldukça zorlu bir süreçti. Bol bol seyahat eder ve izlenimlerini eskiz olarak kaydederlerdi. Daha sonra stüdyolarında bunları bir araya getirip tablo üzerinde çalışırlardı.

  Thomas Cole Hudson River School akımının kurucusu olarak kabul edilir. İkinci nesil akım temsilcileri 1848 yılında Cole’un erken ölümünden sonra ortaya çıktı. Frederic Edwin Church, John Frederick Kensett ve Sanford Robinson Gifford du dönemin ressamlarıdır.

  Akıma ait en iyi eserler 1855 ve 1875 arasında yapıldı. Bu dönemde özellikle Frederic Edwin Church ve Albert Bierstadt oldukça iyi bir üne sahip oldular. Her ikisi de Düsseldorf resim okulu tarafından etkilendi. Bu resimlerdeki destansı boyut, izleyicilerin ülkelerinin el değmemiş doğasına olan hayranlığını arttırdı.


  AKIMA MENSUP RESSAMLARIN LİSTESİ (BİYOGRAFİLERİ VE ESERLERİ)


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin