İçeriğe geç
ana sayfa » Sanat Ekolleri » Konstrüktivizm Sanat Akımı ve Temsilcileri

Konstrüktivizm Sanat Akımı ve Temsilcileri

  Konstrüktivizm
  Laszlo Moholy Nagy – Konstruksiyon A02

  Konstrüktivizm

  Konstrüktivizm Sanat Akımı 20. yüzyılın ikinci on yıllık süresi içinde aktif olan önemli bir sanat akımıdır. Akım Rusya’da doğdu ve 1917 devrimini müteakiben etkinlik gösterdi. Yeni doğan bu dünya düzeni içerisinde sanatçının bir mühendis ve bir bilim adamı olduğunu kabul eden bu akıma bağlı sanatçılar, yeni kurulmakta olan bir düzenin yeni kurallara ihtiyaç duyduğuna inanmaktadır.

  Burjuva ön yargılarına şiddetle karşı çıkan konstrüktivistler sanat için sanat fikri ve gerçeğin yorumu ve tasviri anlayışına da tepki gösterdiler.

  Materyalist tavrı, yeni bilimsel ve materyal biçimlerde belirlemeye çalışarak, toplumsal olarak faydalı ve kullanılabilir şeylerin ve yeni biçimlerin kaynağı olduğunu kabul ederlerdi.

  Toplumu ve sanatı bütünleştirme çabasında, makine ve insan bilincinin tüm zamanları yansıtacak güçte olduğu ve 20. yüzyılın değişen şartlarına uygun olacak bir estetik yaratmak istiyorlardı.

  Sanat tarihi içerisinde bu akıma bağlı olarak şekillenen en ilginç eser bir proje olarak kalan 3. Enternasyonal anıtıdır. Geleceğe dönük eser olarak da ünlenen bu eser, uzay çağı dinamizmine uygun bir düşüncenin ürünü olup masif bir spiral olarak planlandı.

  İçinde bir silindir, bir küp ve bir küre asılı olup, çeşitli mimari mahalleri ihtiva edecekti. Bugün ayakta kalan en önemli konstrüktivist eser ise Moskovada’ki, Lenin’in mozolesidir.

  Konstrüktivizm akımı bütün temel kuramsal yapılanmasına eğitim kurumlarında ve sanatçı çevrelerinde yaygınlık kazanmasına karşın tam anlamıyla bir akım kimliğine bürünemedi; daha çok yeni ve kalıcı yöntemler getiren bir anlayış sayıldı.

  Konstrüktivizm temsilcileri

  Vladimir Tatlin(1885-1953)
  Alexander Rodchenko(1891-1977)
  El Lissitzky(1890-1941)
  Naum Gabo(1890-1977)
  Lyubov Popova (1889 – 1924)


  AKIMA MENSUP RESSAMLARIN LİSTESİ (BİYOGRAFİLERİ VE ESERLERİ)


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin