İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Mustafa Tömekçe Retrospektif Sergisi

Mustafa Tömekçe Retrospektif Sergisi

  Mustafa Tömekçe Retrospektif Sergisi

  Galeri Eksen, 01-11 Kasım 2017

  Mustafa Tömekçe, sanat hayatına empresyonizmle başlamıştır. Ülkemiz sanatına birbirinden güzel ve kıymetli desen, peyzaj, natürmort tarzlarda eserlerle katkıda bulunmuştur. Zaman içinde dışavurumcu soyut anlayışta resimlerini de ekleyen sanatçı; büst, rölyef ve heykel alanında da birçok başarı elde etmiş ve adından söz ettirmiştir.

  Mustafa Tömekçe’nin farklı dönemlerinden oluşan eserleri 1 – 11 Kasım tarihleri arasında Galeri Eksen’de izlenebilir.

  Mustafa Tömekçe Biyografi

  Sanatçı 1921 yılında Adapazarı’nda doğdu. Haydarpaşa Lisesi’ni bitir. Ressam Şeref Akdik‘in teşvikiyle 1945 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümüne girdi. Bölümü birincilikle kazandı. Okuldan 1948 yılında yine birincilikle mezun oldu. 1948-1949 Van Sınırı, Tendürek Dağları eteklerindeki sınır koruma karakolunda yedek subay olarak askerlik görevini tamamladı.

  1949 -1950 yıllarında Sivas Öğretmen Okulu, 1950-1951 yıllarında Bolu Öğretmen Okulu Resim-İş öğretmenliği yaptı. 1952 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümüne atandı.

  Aynı okulda 1969 yılına kadar resim ve modelaj dersleri öğretmenliği görevini sürdürdü. 1969 da İstanbul’da Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne tayin olan Mustafa Tömekçe aynı okuldan 1976 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

  1960 -1961 yıllarında İspanya Hükümeti’nin bursu ile Madrid’de San Fernando Devlet Akademisi’nde desen ve kompozisyon çalışmaları yaptı. İspanya Prado Müzesi, Madrid sanat galerileri, Paris Louvre Müzesi ve birçok çağdaş sanat galerilerinde incelemelerde bulundu. Ankara’da her yıl düzenlenen Devlet Resim ve Heykel sergilerine resimleri ve Atatürk büstleriyle katıldı.

  Türk heykeltıraşları arasında düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti 50. Yılı Atatürk büstleri yarışmasında ikincilik ödülü aldı. Ankara’da Prof. Dr.Selim Sırrı Tarcan, Mediha Eldem, Sami Ulusoy gibi önemli kişilerin büstlerini yaptı. Resim çalışmaları ve Atatürk büstleri, rölyef ve mask çalışmalarıyla kişisel sergiler açtı, birçok karma sergiye katıldı. Sanatçı gençlik yıllarında empresyonizmi benimseyen ve giderek dışa vurumcu, gizemi olan soyut resimler yapmıştır. Sanatçının eserlerinin birçoğu Ağustos 1999 Adapazarı depreminde zayi olmuştur. Sanatçı 2 Ocak 2014 tarihinde vefat etmiştir.

  Galeri Eksen

  Maçka cad.No:29 Nişantaşı

  Tel: 0212 219 08 50

   

  mustafa_tomekce_01
  mustafa_tomekce_02
  mustafa_tomekce_03

   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin