İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Seyyit Bozdoğan 2017 Resim Sergisi

Seyyit Bozdoğan 2017 Resim Sergisi

  Seyyit Bozdoğan 2017 Resim Sergisi

  İş Sanat Kibele Galerisi 04 Mayıs – 17 Haziran 2017

  İş Sanat Kibele Galerisi, ressam Seyyit Bozdoğan’ın 50 yılı aşan sanat yolculuğunu gözler önüne seren sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçının insan bedenine, doğaya, soyutlamaya ilişkin temalarla uzun yıllardır devam eden uğraşısını yansıtan sergide ziyaretçiler, Bozdoğan’ın benzersiz üslubuna ve ustalığına bir kere daha şahit olurken, resminin geçtiği aşamaları da gözlemleme imkanı bulacak.

  İnsan figürü ve insanın zarar verdiği doğa arasında gizemli bir denge kuran sanatçı, tuvaline büyük kent insanının korkularını taşıyor. Ressamın eserleri ilk bakışta soyut gibi algılansa da dikkatli incelendiğinde, gizlilik içindeki figürler keşfediliyor. Parlak sarı ve kırmızılarla neşeli ve kıpırtılı bir izlenim oluşturan eserlere uzun süre bakıldığında, resme kendine özgü bir gerilim duygusu katan “zehirli” renk tonları dikkat çekiyor.

  İlk dönem eserleri “Vücut Manzaraları” başlığı altında toplanabilen Seyyit Bozdoğan, insan ve doğanın bölünmez bir birlik oluşturduğunu vurguluyor. Sanatçı, bu fikrin çocukluğundan beri kendisini çok etkilediğini şu sözlerle ifade ediyor: “Manzaraya insansal bir ifade verme, insan vücudunu manzara gibi görme ve boyamanın, çocukluğumda beni oldukça etkileyen, Anadolu’daki doğa yaşantımla ilişkisi var. Bu nedenle bulut, kaya, toprak tabakaları gibi doğa öğeleri resimlerime zorlamadan soyutlaşarak girerler. Gerçek anlamda resim yapmaya başlamadan önce, manzaraların yansıttığı çeşitli atmosferleri insan yüzlerinde veya insan bedeninde resimsel elemanlarla ifade edebilir miyim diye düşünürdüm.”

  Seyyit Bozdoğan’ın son dönem çalışmalarının ise yeni teknik araç ve yöntemlerin kullanılması açısından, vücut manzaralarından epeyce farklı olduğu görülüyor. Ressamın eski çalışmalarında doğa tahribatını canlandıran somut şekillerin yerini, yeni çalışmalarında soyut desenler alıyor.

  Seyyit Bozdoğan’ın yıllar içindeki şaşırtıcı değişimine karşın muhafaza ettiği süreklilik ve içsel tutarlılığa tanıklık edeceğiniz sergi, 4 Mayıs – 17 Haziran tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyarete açık olacak.

  işsanat

   

  Seyyit Bozdoğan Kompozisyon
  Kompozisyon

  Seyyit Bozdoğan Portre Kompozisyon
  Portre Kompozisyon

  Seyyit Bozdoğan Yerde Havada
  Yerde Havada, 80 x 60 cm, 2015

  Sanatçı Hakkında:

  1941 yılında Kozan’da dünyaya gelen Seyyit Bozdoğan, Perşembe Yatılı İlköğretmen Okulu’nda okudu.1959-1962 yılları arasında Urfa’da öğretmenlik yaptı. Bozdoğan, 1962-67 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tiyatro dekoru – kostüm ve resim öğrenimi gördü. İstanbul Operası’nda dekoratörlük yaptı. 1968- 73 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından burslu uzmanlık eğitimi için Almanya’ya gönderilen sanatçı, Berlin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Hann Trier’in resim atölyesine girdi ve Meisterschüler olarak mezun oldu.Londra, Paris, Amsterdam ve İtalya’da da sanatsal incelemeler yapan Bozdoğan, 1986 yılında Berlin Senatosu Sanatsal Çalışma Bursu’nu aldı. 2007 yılında Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Bozdoğan, 2012 yılında doçent oldu.

  Sanatçı ile 2009 yılında yaptığımız söyleşiyi okumak için; Seyyit Bozdoğan Sergisi İnsan Doğa Strüktür

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin