İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Louise Abbema » Louise Abbema Hayatı ve Eserleri

Louise Abbema Hayatı ve Eserleri

  Louise Abbema

  Louise Abbema (1858 – 1927)

  Fransız empresyonist ressam Louise Abbema 1853’de Etampes’de doğdu. Louise Abbema’nın resim yeteneği çok genç yaşta ortaya çıktı. 1873’de Paris’e gitti ve o dönemin ünlü sanatçıları olan Charles Jasuah Chaplin, Jean Jacques Henner ve Emin Augustus Carolus Duran’la çalıştı.

  Carolus Duran’ın teşvikiyle eserleri 1874-1926 yılları arasında düzenli olarak Paris Salonu’nda sergilendi. Dönemin ileri gelenlerinin portrelerini yapmak için Paris’e gitti ve aynı zamanda Paris Town Hall, The Paris Opera House, Theatre Sarah Bernhardt gibi binaların duvar resimlerini yaptı.

  Paris Salonundaki sergilere düzenli olarak katıldı ve 1881’de panelleri için ödül aldı. Abbéma, 1893’te Chicago’da düzenlene Dünya Columbian Sergisinde Kadınlar Bölümünde yer alan kadın sanatçılar arasındaydı. Fuarda oyulmuş bir büst Sarah Bernhardt eseri de sergilendi.

  Ferdinand de Lesseps’in, Henner’in, Charles Garnier’nin portrelerini akademik üslupla süsledi. Sanatçı özellikle suluboya ve yağlıboya ile yaptığı portre çalışmalarıyla ünlendi. Bu tarzda yaptığı çalışmalar Çin ve Japon ressamlarını etkiledi. Sanatçının çiçeklerle yaptığı çalışmaları kendisini yansıtan resimler oldu. Bunlardan en çok bilinenleri “Çiçekler Arasında , Nisan Sabahı” tablolarıdır.

  Sanatçıya verilen birçok onur ödülü arasında Palme Academiques, 1887 ve “Üçüncü Cumhuriyetin Resmi Ressamı” adaylığı bulunmaktadır. Ayrıca 1900 Exposition Universelle’de bronz madalya kazandı. 1906 yılında Légion d’honneur’un Nişanı ile onurlandırıldı. Sanatçı 1927 yılında Paris’te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Louise Abbema Paris Allegorisi
  Louise Abbema Serada Öğle Yemeği
  Louise Abbema Şık Bayan Karda Yürüyüşte
  Louise Abbema Piyanoda
  Louise Abbema Çiçeklik

  Louise Abbema tablo indexi

  Çiçeklik, Tarih: 1913, Boyut: 156.2 x 167 cm

  Piyanoda, Orijinal Boyut: 50.2 x 40.6 cm

  Serada Öğle Yemeği, Tarih: 1877, Boyut: 194 x 308 cm, Yer: Musée des Beaux-Arts de Pau, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Şık Bayan Karda Yürüyüşte

  Sanatçı için hazırladığımız HD videoyu izleyebilirsiniz;

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin