Louise Abbema Hayatı ve Eserleri (1858 – 1927)

Louise Abbema

Louise Abbema

Fransız empresyonist ressam Louise Abbema 1853’de Etampes’de doğdu.

Louise Abbema’nın resim yeteneği çok genç yaşta ortaya çıktı. 1873’de Paris’e gitti ve o dönemin ünlü sanatçıları olan Charles Jasuah Chaplin, Jean Jacques Henner ve Emin Augustus Carolus Duran’la çalıştı.

Carolus Duran’ın teşvikiyle eserleri 1874-1926 yılları arasında düzenli olarak Paris Salonu’nda sergilendi. Dönemin ileri gelenlerinin portrelerini yapmak için Paris’e gitti ve aynı zamanda Paris Town Hall, The Paris Opera House, Theatre Sarah Bernhardt gibi binaların duvar resimlerini yaptı.

Paris Salonundaki sergilere düzenli olarak katıldı ve 1881’de panelleri için ödül aldı. Abbéma, 1893’te Chicago’da düzenlene Dünya Columbian Sergisinde Kadınlar Bölümünde yer alan kadın sanatçılar arasındaydı. Fuarda oyulmuş bir büst Sarah Bernhardt eseri de sergilendi.

Ferdinand de Lesseps’in, Henner’in, Charles Garnier’nin portrelerini akademik üslupla süsledi. Sanatçı özellikle suluboya ve yağlıboya ile yaptığı portre çalışmalarıyla ünlendi.

Bu tarzda yaptığı çalışmalar Çin ve Japon ressamlarını etkiledi. Sanatçının çiçeklerle yaptığı çalışmaları kendisini yansıtan resimler oldu. Bunlardan en çok bilinenleri “Çiçekler Arasında , Nisan Sabahı” tablolarıdır.

Sanatçıya verilen birçok onur ödülü arasında Palme Academiques, 1887 ve “Üçüncü Cumhuriyetin Resmi Ressamı” adaylığı bulunmaktadır. Ayrıca 1900 Exposition Universelle’de bronz madalya kazandı. 1906 yılında Légion d’honneur’un Nişanı ile onurlandırıldı.

Sanatçı 1927 yılında Paris’te öldü.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASILouise Abbema tablo indexi

Çiçeklik, Tarih: 1913, Boyut: 156.2 x 167 cm

Piyanoda, Orijinal Boyut: 50.2 x 40.6 cm

Serada Öğle Yemeği, Tarih: 1877, Boyut: 194 x 308 cm, Yer: Musée des Beaux-Arts de Pau, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Şık Bayan Karda Yürüyüşte

postline

Sanatçı için hazırladığımız HD videoyu izleyebilirsiniz;