İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Edwin Austin Abbey » Edwin Austin Abbey Hayatı ve Eserleri

Edwin Austin Abbey Hayatı ve Eserleri

  Edwin Austin Abbey

  Edwin Austin Abbey (1852 – 1911)

  Amerikalı ressam ve illustratör Edwin Austin Abbey 1852’de Philadelphia, Pennsylvania’da doğdu. İlk çalışmalarına, 1866’da Philedelphia’da portre ve manzara çalışmaları yapan Isaac L. Williams’ın (1817 – 95) yanında başladı. Daha sonra Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde Christian Schuessele’nin yanında sanat eğitimi aldı.

  İş hayatına illüstratör olarak başladı, Harper’s Weekly (1871-1874) ve Scribner’s Magazine gibi dergiler için sayısız illüstrasyon ve eskiz üretti. Çizimleri erken yaşta Harper’s Weekly’de görünmeye başladı.

  1871’de New York’a taşındı. İllüstrasyonları Fransız ve Alman siyah beyaz sanatından büyük ölçüde etkilendi. Ayrıca Charles Dickens’in (1875) Noel Hikayeleri, Robert Herrick’in Şiirinden Seçmeler (1882) ve Oliver Goldsmith’in (1887) Tarafından Fetih için Durmaları dahil olmak üzere çok satan kitapların çoğunu resmetmiştir. Abbey ayrıca 1896’da Harper & Brothers için The Shakespeare’in Komedileri adlı dört ciltlik bir set resmetti.

  1878’de Robert Herrick şiirlerinin resimlerini yapmak üzere işverenlerinin isteği üzerine İngiltere’ye taşındı ve 1883’te kalıcı olarak yerleşti. 1883’te Sulu Boya Kraliyet Ressamlar Enstitüsü’ne seçildi. 1890’da Londra’daki Kraliyet Akademisi’ndeki ilk resmi olan “A May Day Morn” adlı yağlıboya resmini yaptı. 1896’da orada “Gloucester’lı Richard Dükü ve Bayan Anne” yi sergiledi. 1902 yılında Kral Edward VII’nin taç giyme törenini resmetmek için seçildi.

  Bu vesile ile Buckingham Sarayı’nda yaşadı. Bazıları reddettiğini söylemesine rağmen, şövalyelik ünvanı aldı. tatil dönemlerini diğer gurbetçi Amerikalı sanatçılar ile, Francis Davis Millet’in evinde geçirdi. Bu sürede John Singer Sargent ile birlikte çalıştı. Sanatçı, özellikle tarih konulu resimleri ve Avrupa’da yaptığı duvar resimleriyle ünlendi. Daha sonra çok önemli kitapların kapaklarını resimledi. Sanatçı 1911’de Londra’da öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Edwin Austin Abbey Columbus Amerika'da
  Edwin Austin Abbey Sahilde Dinlenen Adam
  Edwin Austin Abbey Bahçedeki Kadın
  Edwin Austin Abbey Ud Çalan Kadın
  Edwin Austin Abbey Kral Lear Birinci Bölümden
  Edwin Austin Abbey Hamlet Oyunundan Bir Sahne

  Sanatçının tablo indexi

  Bahçedeki Kadın, Tarih: 1895, Teknik: Karton üzeri pastel.

  Hamlet Oyunundan Bir Sahne

  Kral Lear Birinci Bölümden, Tarih: 1898, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 137,8 x 323,2 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art, New York

  Ud Çalan Kadın, Tarih: 1899, Boyut: 77 x 51,5 cm, Yer: Royal Academy of Arts Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  SANATÇI HAKKINDAKİ KİTAPLAR

  Unfaded Pageant
  Unfaded Pageant

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin