İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı S » Sargent, John Singer » John Singer Sargent hayatı ve eserleri

John Singer Sargent hayatı ve eserleri

  John Singer SargentJohn Singer Sargent (1856 – 1925)

  Amerikalı empresyonist ressam John Singer Sargent 1856’da Floransa’da doğdu. Daha sonra Amerika’ya yerleşti ve 1876’da Amerika vatandaşlığı aldı. Titiz ve ayrıntılı çizim yeteneğine sahip olan sanatçı ve 1874’te portre sanatçısı Carolus-Duran ile resim çalışmalarına katılmak için Paris’e gitti. Bu süre zarfında empresyonistlerin tekniklerini denemeye başladı. 1879’da Diego Velázquez‘in eserlerini incelemek için Madrid’e ve Frans Hals‘ın eserlerini görmek için Haarlem’e gitti.

  1884 Paris Salon’daki sergiye Madame Gautreau’nun portresi ile katıldı. Ancak eserin eleştirmenler tarafından eksantrik ve erotik bulunması Sargent’i şaşırttı. Paris’teki başarısızlığı nedeniyle Londra’ya taşındı. Çalışmaları ile İngiliz zevkine hitap etmeye gayret etti. Ancak, bir türlü olumlu bir ilerleme kaydedemedi. Sargent’in geniş, eğik çizgi darbeleri ve parlak paleti, kazayla ve belirli bir anı yakalama hissi uyandırır. Portrelerindeki bu etki zamanla ciddi ilgi görmeye başladı ve müşterileri, Chelsea stüdyosuna akın etti.

  1910’dan sonra portre yapmaktan vazgeçti ve hayatının geri kalanını Alp ve İtalyan manzaralarını suluboya ile boyamaya adadı. Ayrıca, 1890’dan 1910’a kadar, Boston Halk Kütüphanesi için dini konuları içeren duvar resimleri yaptı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin