Oswald Achenbach hayatı ve eserleri (1827 – 1905)

Oswald Achenbach

Oswald Achenbach

Alman Romantik Ressam Oswald Achenbach 1827’de Düsseldorf’ta doğdu. 1835’de 8 yaşında iken Kunstakademie’de hazırlık sınıfına kabul edildi. Ressam Andreas Achenbach‘ın kardeşi olan sanatçı, akademideki hocası Johann Wilhelm Schirmer’den etkilendi. 1841 yılına kadar akademide kalan sanatçı, erken yaşlardan itibaren incelemeye başladığı Düsseldorf ve çevresindeki kırsal alanlara yöneldi. Kayaların, ağaçların, çalılıkların ve insanların taslaklarını çizdi. 1843’ten başlayarak birçok ülkeye seyahat etti.

Uzun kariyeri boyunca Achenbach bir peyzaj ressamı olarak çalıştı. İlk önce ana vatanı olan Bavyera’da çalıştı. Kuzey İtalya ve İsviçre’ye gitmeden önce repertuarını iiyice genişletmeye çalıştı. Düsseldorf’tan arkadaşı olan ressam Arnold Böcklin (1827-1901) ile 1850’de Roma ve çevresine bir seyahat yaptı. Bu seyahat Sabah ve Akşam gibi nitelikli ve etkin çalışmalarla sonuçlandı.

Aynı dönemde İtalyan peyzajı ve geleneksel yaşam tarzı üzerinde durdu. Bu eserler, Achenbach’ın daha resmi olan kompozisyonlarının yerine, doğallığa ve atmosferik ışık koşullarının gösterilmesine yeni bir ilgi duyduğunu göstermektedir.

Kuzey İtalya ve Bavaria’ya giderek Alp dağlarını gördü. Manzara resmine duyduğu ilgi daha da arttı. Achenbach’ın resim anlayışı detaylara düşkünlüğüyle açıklanabilir. Konu aldığı manzaranın atmosferini tam olarak ve titizlikle tuvale aktarmak ressamın temel ilkesiydi.

Yapıtları halen Crocker Art Museum, Hermitage Museum, Block Museum of Art Northwestern University ve Museum Kunst Palast’da sergilenmektedir.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI