İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Alexander Adriaenssen » Alexander Adriaenssen Hayatı ve Eserleri

Alexander Adriaenssen Hayatı ve Eserleri

  Alexander Adriaenssen

  Alexander Adriaenssen (1587 – 1661)

  Flaman Barok Ressam Alexander Adriaenssen müzisyen Emmanuel Adriaenssen’in oğlu olarak 1587’de Antwerp’de doğdu. 1597’de Arthus van Laeck’in öğrencisi oldu. 1610 yılında Anvers’teki St. Luke ressamlar loncasından ustalık belgesini aldı ve 1633 yılına kadar düzenli olarak aidat ödedi. Kardeşi Vincent’de savaş ressamı oldu.

  Özellikle parşömen üzerine logo ve arma yapma sanatı konusunda eğitim vermiş olduğu için sulu boya ressamı olarak tescil edilmiştir. Ancak, suluboya ressamı olarak listelenmesine rağmen ağırlıklı olarak yağlı boya çalıştı.

  Ağırlıklı olarak natürmort çalıştı. Bu eserlerle ün kazanmayı başardı. Stil olarak Haarlem Okuluna yakınlık duydu. Özellikle Frans Snyders’in kompozisyonlarından etkilendi. Kompozisyonlarında asimetrik diagonal kurgu özellikle dikkati çeker. Durgun ve ağırbaşlı bir renk paletine sahip olan sanatçı monokrom çalışmaya daha fazla değer vermekteydi. Rubens kendisinin bir hayranı idi ve koleksiyonu için sanatçının iki eserini satın aldı

  Sanatçı, 2 Şubat 1611’de Maria Seeldraeyers ile evlendi. Çiftin 6 çocuğu vardı. Savaş ressamı Peter Snayers, birinin vaftiz babasıydı. 1632’de Philips Milcx onun öğrencisi oldu. 1635’te Habsburg’lu Kardinal Ferdinand’ın Joyous’taki giriş dekorasyonları üzerinde çalışan sanatçılardan biriydi.

  Kariyerinin zirvesi yaklaşık 1630 – 1650 yılları arasıdır. Adriaenssen, özellikle 17. yüzyılda Antwerp’teki diğer sanatçılardan daha fazla, 60’dan fazla eserde Hollandalı natürmort ressamlarının ortak bir konusu olan balık balık kompozisyonları ile ünlüdür. 1661 yılında öldü ve Antwerp’teki St. James kilisesine gömüldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik tablo indexi

  Balıklı Natürmort, Yer: Museum of Fine Arts, Budapest, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Gül Yengeç ve Ekmekli Natürmort, tekniği tuval üzeri yağlı boya.

  Kahvaltı, Boyut: 34 x 49 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Karides ve Yengeçlerle Natürmort, Tarih: 1641, Boyut: 41,5 x 58 cm, Yer: National Museum Warsaw, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin