İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Edmond Francois Aman Jean » Edmond Francois Aman Jean Hayatı ve Eserleri

Edmond Francois Aman Jean Hayatı ve Eserleri

  Edmond Francois Aman Jean

  Edmond Francois Aman Jean (1858 – 1935)

  Fransız Sembolist Ressam Edmond Francois Aman Jean 1858’de Chevry-Cossigny’de doğdu. Sanatçı 1880’de akademiysen ressam Henri Lehmann’ın yanında Paris’teki Beaux-Arts ekolüne bağlı olarak çalıştı. Georges Seurat’la kurduğu dostluk neticesinde ortak bir stüdyo kurarak birkaç yıl aynı stüdyoda münferit çalışmalar yaptılar.

  Aman-Jean aynı zamanda Sacred Grov’da Pierre Puvis de Chavannes’in yanında asistan olarak çalıştı. 1886’da burs kazanarak Roma’ya gitti. Fransa’ya dönüşünde Stéphane Mallarmé, Paul Verlaine gibi sembolist ressamlarla dostluk kurdu.

  Çoğunlukla pastel portre resimleri yaptı ve kadın portrelerine ağırlık verdi. Yana doğru isteksizce yaslanmış, sabit bir noktaya gözlerini dikmiş, ağır ve hareketsiz kadın figürleri, benzerlikleriyle adeta bir porte serisinin parçalarıymış gibi görünmektedir. Yapıtları halen Metropolitan Museum of Art, Cleveland Museum of Art, Odessa Museum of Western and Eastern Art ve Fine Arts Museums of San Francisco’da sergilenmektedir.

  Aman-Jean aynı zamanda Sorbonne’da dahil olmak üzere kamu ve resmi binalar için duvar resimleri yaptı. Onun çağdaşı olan birçok Fransız sanatçı gibi, o günlerde Paris’te moda olan Japon Sanatının yeni perspektif üslupları tarafından etkilenmiştir. Ancak daha alışılmadık olanı, İngiltere’deki pre Raphaelist sanatçılara ilgi duymasıdır.

  Sanat tarihçisi Robert Herbert’e göre Seurat Aman-Jean’ı on dokuzuncu yüzyılın en önemli portre ressamlarından biri olarak gördüğünü kaydeder. Aman-Jean ayrıca litografi ve baskı yapımında ve afiş tasarlama alanında da çalışmıştır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Edmond Francois Aman Jean İki Arkadaş
  Edmond Francois Aman Jean Saç Bakımı
  Edmond Francois Aman Jean Sır

  Tablo indexi

  İki Arkadaş, Tarih: 1907, Boyut: 60,9 x 50,2 cm, Yer: Museu Nacional d’art Catalunya

  Saç Bakımı, Tarih: 1916, Boyut: 73,7 x 59 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Karton üzeri pastel.

  Sır, Tarih: 1903, Orijinal Boyut: 276.9 x 162.2 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin