İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Cuno Amiet » Cuno Amiet Hayatı ve Eserleri

Cuno Amiet Hayatı ve Eserleri

  Cuno Amiet

  Cuno Amiet (1868 – 1961)

  İsviçreli Empresyonist Ressam Cuno Amiet 1868’de Solothurn’da doğdu.

  1884’te babasının arkadaşı ressam Frank Buchser ile tanışır. Frank Buchser babasının itirazına rağmen Amiet’i ressam olmaya ikna eder. 1886’da arkadaşı Paul Demme ile Münih’te akademik eğitim almaya gider. Akademide Caspar Ritter, Gabriel Häckl, Karl Raupp ve Nikolaus Gysin’den eğitim aldı.

  Ancak, en önemli etkileşim 1887’de İsviçreli ressam Giovanni Giacometti ile tanışması sonucunda oldu. Aynı yaştaki iki sanat öğrencisi o andan itibaren ömür boyu süren bir dostluk kurdu. Cuno Amiet, Münih’teki genç İsviçre ressamları birliğinin bir üyesi oldu. Amiet ve Giacometti 1888 yılında Paris’te “Académie Julian” da çalışmalarını sürdürmeye karar verdi. Ortak bir stüdyo daire tutarak çalışmalarını sürdürdüler. 1892’de balıkçı kasabası Pont Aven’e geçer. Burada Paul Gauguin’in eserleri ile tanışır.

  Buna ek olarak, pointilism ile ilgilenip ekolün saf ve güçlü renk kullanımı ile tanıştı. 1893 yılında, mali nedenlerle İsviçre ‘ye dönmek zorunda kaldı. Kendini dekoratif bir ressam olarak konumladı ve Solothurn ve daha sonra Hellsau’da çalıştı. Basel Kunsthalle açtığı ilk sergisi çok miktarda eleştiri aldı.

  1893’te sembolizminden etkilendiği Ferdinand Hodler ile tanışır. 1931’de Münih Glaspalast yangınında 50’ye yakın eseri yanar, ancak, sanatçının cesareti kırılmaz ve yeni çalışmaları ile kaybı dengelemeye uğraşır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Cuno Amiet Çiçekli Meyve Ağacı
  Cuno Amiet Ev İnşaatı
  Cuno Amiet Gül Bahçesi

  tablo indexi

  Çiçekli Meyve Ağacı, Tarih: 1905, Boyut: 70,5 x 63 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Gül Bahçesi, Tarih: 1935, Orijinal Boyut: 32,5 x 41 cm

  Ev İnşaatı, Tarih: 1908, Boyut: 60 x 55 cm.