ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Ancher, Michael Peter » Michael Peter Ancher Hayatı ve Eserleri (1849 – 1927)

Michael Peter Ancher Hayatı ve Eserleri (1849 – 1927)

Michael Peter Ancher hayatı ve eserleri
Michael Peter Ancher

Michael Peter Ancher

Danimarkalı Empresyonist Ressam Michael Peter Ancher 1849’da Rutsker’de tüccar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Sanatçı 1870-71 yıllarında Kopenhag da Nielsen Çizim Okulunda eğitim gördü ve arkasından Sanat Akademisine gitti.

1874 yılı itibariyle ressam olarak başta Paris ve İtalya olmak üzere uzun seyahatlere çıktı. Öğrenci arkadaşlarından biri olan Karl Madsen sanatçıyı Baltık ve Kuzey Denizi’nin birleştiği Jutland’ın uzak kuzeyindeki küçük bir balıkçı köyü Skagen’e davet etti.

1870’lerin ortasından itibaren, o ve Madsen, yazlarını burada geçirmeye başladılar. Ardından o ve arkadaşları Skagen Ressamları adında empresyonist bir okul kurdular. Uluslararası bağlantıları olan okul, ağırlıklı olarak Kuzey ve Doğu Denizi tatları ve ışık araştırmaları üzerinde yoğunlaştı.

Sanatçı Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki geleneksel eğitiminin etkilerini muhafaza etti ve kompozisyonları için katı kurallara sadık kaldı. Bununla birlikte, Anna Ancher ile olan evliliği, onu gerçeğin ve renklerin doğallığı ve sadeliği ile tanıştırdı. Gençliğinin resimsel kompozisyonunu natüralizmin öğretileriyle birleştiren ressam, modern anıtsal figüratif sanat denilen bir tarz geliştirdi.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


tablo indexi

Anna Archer Tarladan Dönerken, Tarih: 1902, Boyut: 187,1 x 98,3 cm, Yer: Skagens Museum, Skagen, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Bir Yaz Günü, Tarih: 1881, Boyut: 43 x 62,5 cm, Yer: National Gallery of Denmark Copenhagen, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Hasta Kız, Tarih: 1882, Orijinal Boyut: 80 x 85 cm, Yer: National Museum of Art, Copenhagen

Kırmızı Kurtarma Sandalı Yola Çıkarken, Tarih: 1920, Orijinal Boyut: 39 x 52 cm

Sahilde Yürüyüş, Tarih: 1896, Orijinal Boyut: 69 x 161 cm, Yer: Skagens Museum Skagen