İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Andrea Appiani » Andrea Appiani Hayatı ve Eserleri

Andrea Appiani Hayatı ve Eserleri

  Andrea Appiani

  Andrea Appiani (1754 – 1817)

  İtalyan Neoklasik Ressam Andrea Appiani 1754’te Milan’da doğdu. Neoklasik akımın temsilcilerindendir. Babası tıp alanında kariyer yapmasını istiyordu ancak o Carlo Maria Giudici’nin (1723-1804) özel akademisine kaydoldu.

  Çoğunlukla baskı dersleri aldı ve heykel kopyaları yapmayı öğrendi. Giulio, Anton Raphael Mengs ile çalıştı. Daha sonra fresk ressamı Antonio de’Giorgi’nin sınıfıyla birleşti. Sıklıkla Martin Knoller’in stüdyosuna da uğrayarak yağlıboya tekniğini geliştirdi.

  Milan Ospedale Maggioe’de heykeltıraş Gaetano Monti ile anatomi çalıştı. Appiani’nin estetik konulara olan ilgisi, klasik şair Giuseppe Parini tarafından teşvik edildi. 1776’da Accademia di Belle Arti di Brera’ya üye oldu ve burada fresko tekniğini tamamen öğrendi. Domenichino ve Correggio fresklerinin kopyalarını yaptı.

  Sanatçının yapıtları halen National Museums and Galleries of Wales, Galleria Nazionale d’Arte Moderna ve Pinacoteca Ambrosiana’da sergilenmektedir.

  Başyapıtları arasında, 1795’te Santa Maria presso San Celso kilisesi için sarkık ve Apollo ve Muses’i temsil eden Parnassus freski, Milano Kraliyet Sarayı’nın odalarında Napolyon’u onurlandıran Erdem Allegorileri freskleri bulunmaktadır. Appiani 1814’te Krallığın yıkılmasından sonra ödeneğini kaybetti ve yoksulluk içine düştü. Napolyon’un ve rejimin önemli şahsiyetlerinin portrelerini yaptı. Bunların en güzeli Armida’nın bahçesindeki Rinaldo ile Venüs ve Sevgi adlı eserleri sayılabilmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Andrea Appiani tablo indexi

  Napolyon, Tarih: 1805, Orijinal Boyut: 100 x 75 cm, Yer: Kunsthistorisches Museum,Viyana

  Eugene Beauharnais’in Portresi, Orijinal Boyut: 15 x 12 cm, Yer: Museo Correr,Venedik