İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Jan Asselijn » Jan Asselijn Hayatı ve Eserleri

Jan Asselijn Hayatı ve Eserleri

  Jan Asselijn

  Jan Asselijn (1610 – 1652)

  Hollandalı Barok Ressam Jan Asselijn 1610’da Dieppe’de doğmuştur. 1621’de ailesi ile Fransa’dan Amsterdam’a geçmiş ve Esaias Van de Velde’nin öğrencisi olmuştur. Daha sonra yaklaşık 7 yıl kaldığı Roma’da Hollandalı Ressamların kurduğu Schilderbent üyesi olmuştur.

  Manzara konusunda Claude Lorrain figürler konusunda ve Pieter van Laer’den etkilenmiştir. Jan Both ve Jan Baptist Weenix ile birlikte İtalyan – Hollanda etkileşiminin en önemli figürlerinden sayılmaktadır. Rembrandt ile arkadaş olduğu düşünülmektedir. Ayrıca İtalyan peyzaj ressamı olan Frederick de Moucheron öğrencileri arasındadır.

  1644-1647 arasında Fransada Patel ve Swanevelt’in yanında Lambert hükümet binasının (Paris) yapımında çalıştı. Büyük bir şiirselliği olan, İtalyan üslubunda bir manzara türü geliştirmiştir.

  Claude Lorraine tarzında taze ve net manzaralar çizen ilk Hollandalı ressamlardan biridir. Asselijn’in resimleri Amsterdam’da büyük ilgi görmüş ve birçok eseri şehir müzelerindedir.

  Kabaran Kuğu tablosu, Asselijn öyle bir amaçla yapmamasına rağmen, Hollanda ulusal direncinin bir sembolü oldu. Resmin daha sonraki sahipleri tarafından yumurtalardan birinde “Hollanda” ve yuvaya tehdit eden köpeğin yanında bulunana da “Devlet Düşmanı” da dahil olmak üzere birçok ek yapılmıştır. Resmin bazı kısımları olan alçakta asılı bulutlar, köpek ve düz görünümlü yumurtalar gibi kuğudan daha az gerçekçidir. Resim 1640’lara tarihlenmektedir. Asselijn’in en ünlü eseri olarak kabul edilir ve Rijksmuseum’da bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Kabaran Kuğu,Tarih: 1652, Orijinal Boyut: 144 x 171 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Rijksmuseum, Amsterdam

  Şehir Duvarı Dışında Donan Hendek, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1647


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin