İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Balthasar van der Ast » Balthasar van der Ast Hayatı ve Eserleri

Balthasar van der Ast Hayatı ve Eserleri

  Balthasar van der Ast (1593 – 1656)

  Alman Barok Ressam Balthasar van der Ast 1593’te Middelburg’da (Hollanda) doğdu. Balthasar van der Ast yalnızca Natürmort çalıştı. 1609’da babası ölünce Ambrosius Bosschaert‘le evli olan kızkardeşinin yanına taşındı. Ast’ın resimleri Bosschaert’in sanatından güçlü etkiler taşır.

  Erkek kardeşi Hans ve yeğenleriyle bir resim stüdyosu kurdu ve bu stüdyoda yaptığı natürmortlarla tanındı.

  1615’de Bergen’e, 1620’de Utrecht’e seyahat etti. St Luke Guild’e üye oldu. 1632’den itibaren Delft’e taşındı. Roelantant Savery ve Lan Davidsz’le çalıştı. Ast’ın, aile stüdyosunda geliştirdiği özel bir stili vardı. Çoğunlukla canlı renkler kullandı.

  Savery, ilerki yıllarda Van der Ast ve öğrencileri üzerinde büyük ölçüde etkili oldu, özellikle van der Ast’ın tonaliteye olan ilgisi bu etkiden kaynaklanmaktadır. Öğrencileri Anthony Claesz ve Johannes Baers idi. Ayrıca, Jan Davidsz de Heem’in de (1606-1683 / 84) Utrecht’te van der Ast’ın öğrencisi olduğu düşünülmektedir.

  Van der Ast, 1632 yılına kadar Utrecht’te kaldı, Delft’e taşındığında, 22 Haziran 1633’te St Luke loncasına katıldı. Şubat 1633’te Margrieta Jans van Buijeren ile evlendi. Maria ve Helena olmak üzere iki çocuğu vardı. Van der Ast ve ailesi, 1640 yılına kadar Delft’te Cellebroerstraat’taki evlerinde yaşadılar.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Deniz Kabuklu ve Çiçekli Natürmort, Orjinal Ebadı: 52 x 42 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1640/49, Bulunduğu Yer: Paris, Musee du Louvre

  Vazoda Çiçekler böcek ve istiridye kabuğu, Tarih: 1630, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 47 x 37 cm

  Vazoda Çiçekler, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Çiçekli, Böcekli ve Kabuklu Natürmort, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 37 x 28,5 cm

  Çiçekli Natürmort, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin