İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Ivan Albright » Ivan Albright Hayatı ve Eserleri

Ivan Albright Hayatı ve Eserleri

  Ivan Albright

  Ivan Albright (1897 – 1983)

  Amerikalı Büyülü Gerçekçilik ekolu ressam Ivan Albright 1897’de Chicago yakınlarındaki North Harvey’de doğdu. Babası bir peyzaj ressamı olan sanatçı Chicago Sanat Enstitüsü’nde resim eğitimi aldı. Ivan özellikle El Greco ve Rembrandt eserlerinin hayranıydı. 1924 yılında ailesi ile Warrenville, Illinois’e taşındılar.

  Sanatçı önce Northwestern Üniversitesi’ne katıldı, fakat daha sonra Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign’de mimarlık eğitimi aldı. I. Dünya Savaşı sırasında tıbbi çizimler yapmak üzere Nantes, Fransa’da bulundu. Bu dönem onun tarzının oluşmasında önemli bir etkiye sahip oldu. Mimarlık ve reklam alanında kısa bir süre çalıştıktan sonra tam zamanlı resim yapmaya başladı. 1925 ve 1926’da Philadelphia’da yaşadıktan sonra, 1930 yılında Illinois’e döndü ve ilk sergisini açtı.

  1930’lara kadar eserleri için tutarlı bir teknik geliştirdi. Tekniği, ayrıntılı çizimlere, küçük fırçalar ile yüzlerce katman boyamaya ve özgün bir renk paleti oluşturmaya dayanıyordu. Albright’ın zaman alıcı tekniği sadece nesnelerin ve insanların fiziksel bozulmasını ayrıntılı olarak yansıtmasına izin vermez aynı zamanda nesneler arasındaki ilişkileri vurgulamasını da sağlamaktaydı.

  Albright’ın resimlerindeki detayları tamamlaması yıllarca sürebilmekteydi. Büyük buhran sırasında, babasının desteğine güvendi ve küçük siparişler aldı. Erken dönem resimlerinden biri Lineman ödülünü kazandı. Bununla birlikte, eser tartışmalara neden oldu. 1960’lı yıllarda Vermont’ta Woodstock’a taşındı. 1970’lerde Dartmouth Koleji’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

  1979 yılında Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi üyesi seçildi. Ölümüne kadar aktif bir sanatçı olarak kaldı. 1980 ile 1983 arasında yirmi’den fazla kendi portrelerini üretti. 1983 yılında öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Kadın, Tarih: 1928, Boyut: 83.8 x 55.9 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Ve Adam Kendi İmajında Tanrıyı Yarattı, Tarih: 1930 – 1931, Boyut: 121.9 x 66 cm, Yer: Art Institute of Chicago.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin