El Greco hayatı ve eserleri (1541 – 1614)

El Greco

İspanyol Maniyerist Ressam El Greco 1541’de Yunanistan’da Girit’de doğdu. Gençliğine dair fazla bilgi yoktur. Girit o devirde Venedik Cumhuriyetine aitti ve tahmine göre sanatçı, Venedik’e giderek, San Georgio Kilisesi veya Yunanistan’dan gelen sanatçıların Bizans tarzı dini resimler yaptıkları Rio dei Greci dolaylarındaki bir atölyede çalıştı. Bu dönemden kalan ve El Greco’ya mal edilen eserlerin ona ait olduğu çok şüphelidir.

Venedik’e geldiği zaman yirmi yaşlarındaydı, kendisinin olduğu sanılan Modena Poliptiği bu devirdendir. Kısa bir süre sonra Jacopo Bassano ve özellikle Tintoretto’nun etkisinde kaldı. Romada tanıdığı İspanyolların öğütleri üstüne, Felipe II’den sipariş almayı ümit ederek İspanya’ya gitmeğe karar verdigi ileri sürülür. Muhtemelen Madrid’de ve belki de Escorial da çalıştı. Felipe’nin rüyasını bu dönemde yaptığı sanılır. Sonra Toledo’ya Santo Domingo El Antiguo mihrap arkalığını resimlemek için çağrıldı. Fakat sanatçının esas şaheseri, 1586’da Santa Tome kilisesi için yaptığı Orgaz Kontunun Toprağa Verilişi adlı büyük kompozisyondur, eser boyutu bakımından olduğu kadar, El Greco’nun Venedik resminin etkisinden sıyrılarak kendi öz üslubuna kavuştuğunu göstermesi bakımından da önemlidir.

El Greco’nun yaptığı mihrap arkalığının uyandırdığı ilgi üzerine şehrin kilise ve manastırlarının pek çoğu için sanatçıdan eser istendi. Kendisine sipariş edilen tablolar yüzünden El Greco aleyhine pek çok davalar açıldı, bununla beraber sanatçının etkisi büyüktü. Toledo Belediye Sarayının inşasının bile ona verildiği sanılıyor. El Greco, başta ekspresyonizm olmak üzere çağdaş resim akımlarını etkilemiş ve Velazquez ile birlikte İspanyol resminin en büyük ustası sayılmıştır.El Greco Tablo Listesi;

El Greco Sarrafların Tapınaktan Kovuluşu
Sarrafların Tapınaktan Kovuluşu

El Greco Hz Isa Ölberg'de
Hz Isa Ölberg’de

El Greco Isa Tacirleri Tapınaktan Kovarken
Isa Tacirleri Tapınaktan Kovarken

El Greco Tövbekar Magdalena
Tövbekar Magdalena

El Greco Toledo Manzarası
Toledo Manzarası

El Greco Laokon ve Oğulları
Laokon ve Oğulları

El Greco Toledo'ya Bakış
Toledo’ya Bakış

El Greco Kutsal üçlü
Kutsal üçlü

El Greco Tutuklanış
Tutuklanış

El Greco Portre Etüdü
Portre Etüdü

El Greco Meryem ve çocuğu ve Yahya
Meryem ve çocuğu ve Yahya

El Greco Lepanto'nun Zafer Allegorisi
Lepanto’nun Zafer Allegorisi

El Greco çobanların Duası
çobanların Duası

El Greco Çarmıh
Çarmıh

El Greco Göğe Yükseliş
Göğe Yükseliş

El Greco Hz Isa Dünyanın Koruyucusu
Hz Isa Dünyanın Koruyucusu

El Greco Hz Isa Elbisesi çıkarılırken
Hz Isa Elbisesi çıkarılırken

El Greco Çarmıha Geriliş
Çarmıha Geriliş

El Greco Ölberg'te
Ölberg’te

El Greco Son Akşam Yemeği
Son Akşam Yemeği

El Greco Meryem ve çocuğu
Meryem ve çocuğu

postline