İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Giovanni Baciccio » Giovanni Battista Gaulli (Baciccio) Hayatı ve Eserleri

Giovanni Battista Gaulli (Baciccio) Hayatı ve Eserleri

  Baciccio

  Giovanni Battista Gaulli Baciccio (1639 – 1709)

  İtalyan Barok Ressam Giovanni Battista Gaulli kısaltılmış adı ile Baciccio 1639’da Cenova’da doğdu. Genova’da Luciano Borzone’nin öğrencisi olarak yetişti. Sir Anthony Van Dyck ve Bernardo Strozzi’nin çalışmalarından da etkilendi.

  Correggio’nun fresklerini incelemek için Parma’yı (1659) ziyaret ederek yaklaşık 1660’ta Roma’ya taşındı. Burada Gian Lorenzo Bernini ile tanıştı ve onunla arkadaşlık kurdu. 1662’de San Luca Akademisi’ne alındı ve 1674’de buranın yöneticisi oldu.

  Roma’da XVII. Yüzyılın en parlak barok dekoratörü idi. Gesu’nun tavanı için yaptığı, İsa Adının Zaferi (1672-1679) adlı yapıtı, çizilen figürler ve mermer taklitleri karışımıyla, gerçek ve göz aldatıcı mimari yüzeylerle Bernini’nin görüşlerinin bir kopyası gibidir.

  Apsis bölümü tabloları genellikle daha klasik bir üslupla yapılmıştır.

  Baciccio’nun başlıca eserleri Roma kiliselerindeki Santa Agnese (1668–71), Gesu (1684’te bitmiş) ve Santi Apostoli’de (1707) açık hava süslemesidir. Bunlarda ve özellikle de Gesù’de, Bernini’den türetilmiş, kendinden geçmiş bir dinsel figür stili ve Correggio’dan türetilmiş kafaların erimiş, duygusal tavrı söz konusudur. Kendine özgü ustaca ışık ve gölge alanlarının düzenlenişi dikkat çekicidir. Ayrıca sunak parçalarını resimlemiş ve papalık çevresinin portrecisi olarak tanınmıştır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Giovanni Battista Gaulli tablo indexi

  St. Ignatius, Orjinal Ebadı: 48 x 63,5 cm, Tarih: 1685, Bulunduğu Yer: Roma, Galleria Nazionale

  Yas, Tarih: 1667, Orijinal Boyut: 183 x 116 cm, Yer: Galleria Nazionale, Roma