İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Harriet Backer » Harriet Backer Hayatı ve Eserleri

Harriet Backer Hayatı ve Eserleri

  Harriet Backer

  Harriet Backer (1845 – 1932)

  Norveçli Empresyonist Ressam Harriet Backer 1845’te Holmestrand’da doğdu. Empresyonist sanatçı, çoğunlukla manzara resimleri yaptı. Christiana’da ( Oslo ) Joachim Calmeyer ve Johan Fredrik Eckersberg’den on yıl boyunca resim dersleri aldı. Piyanist ve besteci olan kız kardeşi Agathe ile neredeyse bütün Avrupa’yı dolaştı. Askeri müzelerdeki eserleri kopya etti; muhtelif zamanlarda resim dersleri almayı sürdürdü.

  1872’de empresyonist teknikle yaptığı ” Little Red Riding Hood ” adlı tablosuyla tanınmaya başladı. Ardından kız kardeşi Agathe’nin portresini yaptı. Renkleri saf olarak kullanmaya özen gösterdi. 1874’te Münih’e gitti. Ressam arkadaşı Eilif Peterssen’den etkilendi. Perspektif çalıştı. Münih’den aldığı etkilerle master yaptı. Tarihsel kişilikleri resmetti ve psikolojik portreye yöneldi.

  1888’de kalıcı olarak Norveç’e geri döndü ve Christiania’nın dışındaki Sandvika’ya yerleşti. 1889’dan 1912’ye kadar bir sanat okulunu işletti ve Marie Hauge, Lars Jorde ve Henrik Lund gibi daha genç sanatçıları etkiledi. Ayrıca romancı Cora Sandel’e sanat dersleri verdi.

  Backer, çoğunlukla yerel temalara dayanan yaklaşık 180 eser üretti. Çalışmaları hem yavaş hem de titizdi. 1880’de Paris Salon Sergisine Solitude resmiyle giriş yaptı ve 1883’te Oslo’daki Sonbahar Sergisinde Blått interiør’u sergiledi. İzlenimcilikten etkilendi. Asla hiçbir okula ait olmadı, ancak çalışmaları çoğu zaman çağdaş Eilif Peterssen (1852-1928) ile karşılaştırılmaktadır.

  Exposition Universelle’de (1889) gümüş madalya kazandı. Backer, çalışmalarını Chicago, Illinois’deki 1893 Dünya Kolomb Sergisi’nde bulunan Güzel Sanatlar Sarayı’nda sergiledi. 1907’den 1925’teki ölümüne kadar, varlıklı sanayici ve koleksiyoner Olaf Fredrik Schou’dan (1861-1925) yıllık bir özel burs aldı. 1908’de Kralın Altın Madalya Madalyası’nı (Kongens fortjenstmedalje i gull) aldı. 1912’de Nordlendingenes Forening’e üye oldu ve Petter Dass Metal (Petter Dass-medaljen) ödülünü aldı. 1925’te, St. Olav Nişanı alarak şövalye ilan edildi.

  Sanatçının eserleri halen İtalya, Palazzo di Diamanti’de, Oslo’daki Ulusal Müze, Bergen Müzesi ve Bergen’deki Bergen Kunstmuseum’daki Rasmus Meyers Koleksiyonunda sergilenmektedir.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Harriet Backer tablo indexi

  Mavili iç Mekan, Tarih: 1883, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Nasjonalmuseet for Kunst, Oslo

  Si mua, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1887


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin