İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » David Bailly » David Bailly Hayatı ve Eserleri

David Bailly Hayatı ve Eserleri

  David Bailly

  David Bailly (1584 – 1657)

  Hollandalı Barok Ressam David Bailly 1584’te Leiden’de doğdu.

  Hattat ve eskrim ustası Pieter Bailly’nin oğludur. Gravür sanatını Jacob de Gheyn’den öğrendi ve daha sonra 1601’den itibaren Amsterdam’da Cornelis Van der Voort’un öğrencisi oldu. Yirmi beş yaşındayken Venedik ve Roma’ya gitmeden önce kısa bir süre Hamburg’da çalıştı. 1608’den 1613’e kadar Almanya ve İtalya’yı dolaştı.

  Dönüş yolculuğunda, muhtemelen birkaç Alman prens için çalıştı. 1613’te Hollanda’ya döndüğünde, kendisine portre yaptığı bir stüdyo kurdu. Leiden Üniversitesinde birçok sanatçı, öğrenci ve profesörün küçük çizimlerini yaptı.

  Bir sene kadar Hamburg’da kalan sanatçı daha sonra Roma ve Venedik’e seyahat etti. Ayrıca, Almanya’nın çeşitli limanlarında kalarak buaralarda da çalışmalarını sürdürdü.

  Portrelerinde canlı ortamlarda çekici ve etkileyici konuları anlattı. Vanita resimlerinde kafatasları, çiçekler ve yanan ya da sönmüş mumlar gibi insanlığın geçici ve geçimsizliğinin olağan simgeleri yer alıyordu. Ayrıca bu resimlere kendi sanatsal başarısının geçici doğasını göstermek için kendi portrelerini de ekledi. Bazen çizimlerini gravürler için modeller olarak tasarlasa da, onları bağımsız olarak sergilenen sanat eserleri olarak yaptı. Daha çok portre ressamı olarak ve özel natürmortlar yapan bir sanatçı olarak tanındı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Kendi Portresi, Tarih: 1651, Orijinal Boyut: 65 x 97,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Stedlijk Museum De Lakenhal, Leiden


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin