İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » James Barry » James Barry Hayatı ve Eserleri

James Barry Hayatı ve Eserleri

  James Barry

  James Barry (1741 – 1806)

  İrlandalı Neoklasik Ressam James Barry 1741’de Cork kentinde doğdu. Bir tüccarın oğlu olan Barry, Cork’da manzara ressamı John Butts ile çalıştı. Sanat kariyerine tarih konulu resimler yaparak başladı. 1763’te Dublin’e gitti ve Dublin Society of Arts’da ” Baptism of the King of Cashel by St Patrick ” adlı bir sergi açtı.

  Büyük ölçüde kendi kendini yetiştiren bir sanatçı olan Barry Dublin Society resim okulunda kendisi gibi tarih ressamı olan Jacop Ennis’le çalıştı. 1764’te Edmund Burke’nin önerisi üzerine Londra’da ”Antiquities of Athens ” adlı geniş çapta bir kitap çalışmasının resimlenmesine katkıda bulundu.

  Burke’un ekonomik desteğiyle, 1765’den 1771’e kadar Avrupa’nın çeşitli şehirlerine seyahat etti. En çok Roma’da bulundu ve İskoç ressamlar John ve Alexander Runciman ile tanıştı.

  Daha sonra Barry İngiltere’ye döndü ve mesleğinde hızla yükseldi, 1773’te Kraliyet Akademisi’ne üye oldu ve 1777’de Kraliyet Cemiyeti odalarını dekore etme siparişini aldı. İkinci proje 1783’e kadar onu meşgul etti. 1782’de profesör oldu.

  Barry, Sir Joshua Reynolds’un “görkemli tarzının” hayranıdır bu nedenle, iddialı figüratif kompozisyonlarının konusunu klasik antik konulardan ve edebi eserlerden aldı. Bununla birlikte, stilistik olarak doğrusallığı ve dalgalı formları onu İngiliz Neoklasik tarzının liderleri, heykeltıraş John Flaxman ve şair ressam William Blake‘in çalışmalarına daha da yaklaştırdı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  James Barry tablo indexi

  Jüpiter ve Juno Ida Dağında Detay, Tarih: 1790/99, Orijinal Boyut: 101, 6 x 127 cm, Yer: Sheffield Art Galleries,

  Cordelia’nın ölümüne ağlayan Kral Lear, Tarih: 1786,, Orijinal Boyut: 269,2 x 367 cm,, Yer: Tate Modern Londra.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin