İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Şinasi Barutçu » Şinasi Barutçu Hayatı ve Eserleri

Şinasi Barutçu Hayatı ve Eserleri

  Şinasi Barutçu

  Şinasi Barutçu (1906 – 1985)

  Türk Ressam ve Fotoğrafçı Şinasi Barutçu 1906’da İstanbul’da doğdu.

  1921 yılında Öğretmen Okulu’na girdi. Okulda ressam Şevket Dağ‘ın katkısıyla sanata ilgisini geliştirdi. Daha sonra Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam ederken mezun olduğu Öğretmen Okulu’nda resim öğretmenliği yaptı. 1928 – 1932 yılları arasında Almanya’da bulunan sanatçı fotoğrafla ilgilendi.

  Türkiye’ye dönünce Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş bölümünde yazı, afiş, grafik sanatlar bölümünde öğretim üyeliği görevini üstlendi. 1945 yılında Safder Sürel’le birlikte Türkiye’deki ilk fotoğraf dergisi olan ‘Amatör ve Profesyonelin Foto Dergisi’ isimli dergiyi çıkarttı.

  1947 yılında dergide çıkan yazılarını ‘Foto Konuşmaları’ adlı bir kitapta topladı. 1950’li yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurduğu Öğretici Filmler Merkezinin müdürlüğünü üstlenen sanatçı, bu merkezin bütün yurtta örgütlenmesini sağladı.

  Renkli fotoğraflardan oluşan ilk sergisini 1955 yılında Adana’da ve ardından (1956) Ankara Milli Kütüphane’de açtı. 1975 yılında oğlu Ergun Barutçu ile ‘Fotografide Kompozisyon’ adlı kitabını yayınladı.  Yurtiçi ve Yurtdışında birçok ödül ve plaket alan sanatçı Türk fotoğraf sanatına yaptığı büyük katkılarla anılmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin