Şinasi Barutçu hayatı ve eserleri (1906 – 1985)

By editor

Posted in , , | Tags : , , , , , ,

Şinasi Barutçu

Şinasi BarutçuTürk Ressam ve Fotoğrafçı Şinasi Barutçu 1906’da İstanbul’da doğdu. 1921 yılında Öğretmen Okulu’na girdi. Okulda ressam Şevket Dağ‘ın katkısıyla sanata ilgisini geliştirdi. Daha sonra Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam ederken mezun olduğu Öğretmen Okulu’nda resim öğretmenliği yaptı. 1928 – 1932 yılları arasında Almanya’da bulunan sanatçı fotoğrafla ilgilendi.

Türkiye’ye dönünce Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş bölümünde yazı, afiş, grafik sanatlar bölümünde öğretim üyeliği görevini üstlendi. 1945 yılında Safder Sürel’le birlikte Türkiye’deki ilk fotoğraf dergisi olan ‘Amatör ve Profesyonelin Foto Dergisi’ isimli dergiyi çıkarttı. 1947 yılında dergide çıkan yazılarını ‘Foto Konuşmaları’ adlı bir kitapta topladı. 1950’li yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurduğu Öğretici Filmler Merkezinin müdürlüğünü üstlenen sanatçı, bu merkezin bütün yurtta örgütlenmesini sağladı.

Renkli fotoğraflardan oluşan ilk sergisini 1955 yılında Adana’da ve ardından (1956) Ankara Milli Kütüphane’de açtı. 1975 yılında oğlu Ergun Barutçu ile ‘Fotografide Kompozisyon’ adlı kitabını yayınladı.  Yurtiçi ve Yurtdışında birçok ödül ve plaket alan sanatçı Türk fotoğraf sanatına yaptığı büyük katkılarla anılmaktadır.

Sanatçının Tablo Listesi

Şinasi Barutçu Vazoda Çiçekler

Vazoda Çiçekler

postline

Şinasi Barutçu tablo indexi

Vazoda Çiçekler, Orijinal Boyut: 50 x 40 cm

Share this story

btt