Şevket Dağ hayatı ve eserleri (1876 – 1944)

Şevket Dağ

Şevket Dağ

Türk Ressam ve Siyasetçi Şevket Dağ 1876’da İstanbul’da doğdu. Babası, deniz yüzbaşısı Çerkez İsmail’di. İlköğrenimini Hacı Ferhat Okulu’nda, orta öğrenimini ise öğretmen okulunda tamamlayan sanatçı Osman Hamdi Bey’in kurduğu “Sanayi-i Nefise” Mektebi’ne girdi ve buradan birincilikle mezun oldu.

1902 yılında Efkaf’ta meslek yaşamına başladı. Daha sonra Mahmudiye Rüştiyesi’ne resim öğretmeni olarak atanan sanatçı, bu görevini çeşitli kurumlarda 23 yıl sürdürmüştür. Bu kurumlarda Türk resim sanatının ünlü ressamlarından Fikret Mualla ve Malik Aksel’e hocalık yaptı.
1909 yılında kurulan “Osmanlı Ressamlar Cemiyeti” kurucuları arasında yer alan sanatçı, 1919 yılında Hikmet Onat ve İbrahim Çallı’yla beraber “Türk Ressamlar Cemiyeti”ni kurdu.

Türk resminde iç mekan çalışmalarının öncülerinden olan sanatçı pek çok cami görüntüsü tasvir etmiştir. Bu eserleri arasında Ayasofya’dan yaptığı görüntülerle ön plana çıkmıştır. Ayasofya’yı çeşitli açılarından ele alan sanatçı, ışık – gölgenin mekanda oluşturduğu karşıtlığı ustaca kullanmıştır.
1916 yılında başlayan ve her sene açılan “Galatasaray Sergileri” ve 1939’da açılan “Devlet Resim ve Heykel Sergisi”ne iç mekan çalışmalarıyla katılan sanatçı, Cumhuriyet sonrası Türk Resminde yaşanan modernleşme hareketlerini önceleri eleştirmiş, fakat zamanla bu alanda çalışmalar yapan Empresyonist (İzlenimci) sanatçılar, Feyhaman Duran, Hikmet Onat, İbrahim Çallı ve Sami Yetik ile birlikte çalışarak modern çizgide eserler de üretmiştir.

Şevket Dağ’ın çalışmaları uluslararası alanda da ilgi görmüş, Paris, Münih ve Atina’da katıldığı sergilerde bazı eserleriyle ödüller almıştır.
Sanat yaşamının olgunluk döneminde Atatürk’ün de beğenisini kazanan sanatçı onun teşvikiyle Konya milletvekili olarak siyaset yaşamına başlamış, daha sonra İnönü’nün desteğiyle Siirt millet vekili seçilen sanatçı, 1944 yılında İstanbul’da hayata veda etmiştir.

Sanatçının tablo listesi

Şevket Dağ Boğaziçi Manzarası
Boğaziçi

Şevket Dağ Kapalıçarşı Manzarası
Kapalıçarşı

Şevket Dağ Cami içi Manzarası
Cami içi

Şevket Dağ Sarayburnu Manzarası
Sarayburnu Manzarası

Şevket Dağ Istanbul Sokağı
Istanbul Sokağı

Şevket Dağ Sahilde Gün Batarken
Sahilde Gün Batarken

Şevket Dağ Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Şevket Dağ Saraydan Bir Köşe
Saraydan Bir Köşe

Şevket Dağ Çınaraltı
Çınaraltı

Şevket Dağ Rumelihisarı ve Boğaz
Rumelihisarı ve Boğaz

Şevket Dağ Gün Batımından Manzara
Gün Batımından

Şevket Dağ Sepette Şakayıklar
Sepette Şakayıklar

Şevket Dağ tablo indexi

Saraydan Bir Köşe

Rumelihisarı ve Boğaz, Orijinal Boyut: 30 x 40 cm

Sepette Şakayıklar, Tarih: 1930, Orijinal Boyut: 56 x 60 cm

Çınaraltı, Orijinal Boyut: 31 x 21 cm

Sarayburnu’na Bakış, Orijinal Boyut: 25 x 35 cm

Sahilde Gün Batarken, Orijinal Boyut: 25,5 x 30,5 cm

Rumeli Hisarı

Gün Batımından

Cami içi

Istanbul Sokağı

Kapalıçarşı

Boğaziçi