İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Lubin Baugin » Lubin Baugin Hayatı ve Eserleri

Lubin Baugin Hayatı ve Eserleri

  Lubin Baugin (1612 – 1663)

  Fransız Barok Ressam Lubin Baugin 1612’de Pithiviers’de doğdu. Barok Dönem sanatçısıdır. 1629’da Saint Germain des Pres ressamlar locasına katıldı. 1632’den 1641’e kadar Roma’da yaşadı. 1641’de tekrar Paris’e döndü. 1645’te Académie de St Luc’e , 1651’de Academie Royale’e üye oldu ve her iki kurumu geçici olarak birleştirdi.

  Kendinden sonra gelen ressamları, özellikle de Fontainebleau okulu ressamlarını derinden etkiledi. Maniyerist tarzda yaptığı figürlü resimlerinde, insan vücuduna ait formları bilinçli olarak bozdu. Raphael ve Guido Reni’den etkilendi. Sanatçı ayrıca dokumayla da ilgilendi. Bir süre goblen halı dokuyan bir atölyede çalıştı.

  Hayatta kalan resimlerinin çoğu, Bakire ve Çocuğu veya Kutsal Aileyi temsil eden sayısız küçük resim de dahil olmak üzere dini eserlerdir. Ancak bazı gravürler olduğu bilinmektedir. Eserlerinin hiçbiri tarihli değildir. Bauguin’in hâlâ hayatları ile dini resimleri arasındaki tarzın ayrışması, sanat tarihçisi Arnaud Brejon de Lavergnée’ye göre, “on yedinci yüzyıl Fransız sanatının en büyük paradokslarından biridir.

  Aynı sanatçının üretmiş olması gereken … çok titiz bir yapıyla kontrol edilen ve kurallı olmalarının yanı sıra açıkça dekoratif bir karaktere sahip dini ve mitolojik resimleriyle değişken ve durgun eserlere şahit oluyoruz. ” Yirminci yüzyıl boyunca, bazı alimler aynı isme sahip iki ressam olduğunu iddia etmişlerdir.

  Beş Duyu tablosu güvenli bir şekilde Baugin’e (Kayısı ile Natürmort, Şamdan ile Natürmort, Natürmort Satranç Tahtası ile ve Su Gofreti ile Natürmort) atfedildi. Trevor Winkfield, Baugin’e “tüm Fransız natürmort sanatçılarının en yenilikçilerinden biri” demektedir. Natürmortlarının denge dışı bakış açısının Giorgio de Chirico’nun metafizik sanatını andıran “topografik bir yabancılaşma” ürettiği belirtilmektedir. Baugin’in hâlâ hayatlarının kesin olarak gözlemlenmesinin aksine, dini ve tarihi resimleri, Raphael ve Parmigianino’nun etkisini gösterecek kadar stilize ve zariftir. Genellikle farklı teknikler kullanarak bir kompozisyonun birkaç versiyonunu üretmiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Lubin Baugin tablo indexi

  Akşam Masası, Orijinal Boyut: 52 x 40 cm, Yer: Musée du Louvre, Paris

  Beş Duyu, Orijinal Boyut: 55 x 73 cm Yer: Musée du Louvre, Paris

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin