İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Leon Belly » Leon Belly Hayatı ve Eserleri

Leon Belly Hayatı ve Eserleri

  Leon Belly

  Leon Belly (1827 – 1877)

  Fransız Akademik Klasik Ressam Leon Belly 1827’de Saint Ömer’de doğdu. İlk resim derslerini annesinden aldı. Konularını oryantalizmden alan sanatçı, teknik olarak romantizmin yumuşak tarzını benimsedi. Tarih ressamı François Edouard Picot ve manzara ressamı Constant Troyon ile çalıştı.

  Manzara resimlerinde Fransa kıyılarını natüralist bir biçimde tuvaline yansıttı. Doğu manzaraları yapan ressam Alexandre Decamps ve Prosper Marilhat’tan etkilendi. 1849′ da Barbizon’a seyahat etti. Théodore Rousseau, Millet ve Camille Corot’ dan etkilendi.

  1850/51 yıllarında araştırmacı Caignart de Sauley adına Yunanistan, Suriye ve Mısır’ı gezdi. 1853’te Paris Salonu’nda Nablus, Beyrut ve Kızıldeniz tablolarından oluşan bir sergi açtı. Titiz ve ayrıntıcı tarzı ile dikkat çekti.

  1855 – 56’da Mısır’ı ziyaret ederek Nil’i başka bir ressam olan Edouard Imer’in eşliğinde gezdi. 1856’da Mısır’a yapılan ikinci bir gezi büyük ölçüde, şu anda Musée d’Orsay’daki Mekke’ye giden Hacılar tablosunun çalışmaları yapmakla geçti.

  Orta Doğu konulu resimlerinin yanı sıra kariyeri boyunca Normandiya ve Sologne’nin manzaralarını da resimledi ve 1867’de Montauban’da arazi satın aldı. 1877’de Paris’te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Leon Belly tablo indexi

  Hacılar Mekke Yolunda, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1861

  Nil Kıyısından Manzara, Tarih: 1858, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Nil Nehrinden Su Alan Kızlar, Tarih: 1863, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 94 x 129 cm

  Şubra’ya Bakış, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1862