İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Marie Guillemine Benoist » Marie Guillemine Benoist Hayatı ve Eserleri

Marie Guillemine Benoist Hayatı ve Eserleri

  Marie Guillemine Benoist

  Marie Guillemine Benoist (1768 – 1826)

  Fransız Neoklasik Ressam Marie Guillemine Benoist 1768’de Paris’te doğdu. Aristokrat bir aileye mensup olan sanatçı Neoklasik akımın temsilcilerindendir. 1781’de ressam Elisabeth Vigeé Lebrun ile çalıştı. Şair Charles-Albert Demoustier ile tanıştıktan iki yıl sonra Jacques Louis David’in atölyesine katıldı. 1791’de ” Psyche Taking Leave of her Family ” isimli tablosu Paris Salon’da sergilendi.

  Bu döneme ait resimlerinden bir diğeri olan L’Innocence, aynı şekilde mitolojiktir ve feminist yaklaşımlarını sergiler. 1793 yılında avukat Pierre-Vincent Benoist ile evlendi.

  1800’de Salon’da sergilediği Portrait d’une négresse (Zenci Portresi) adlı tablosuyla birlikte erken dönem çalışmalarında var olan yumuşaklığı bir ölçüde kırdı. Altı yıl önce, kölelik kaldırılmıştı ve bu görüntü kadınların özgürleşmesi ve siyahi haklarının bir sembolü haline geldi. Resim, 1818’de Fransa için Louis XVIII tarafından alınmıştır.

  1803’te, ilgili komisyonun görevlendirmesiyle general Napolyon ve ailesinin portrelerini yapmaya başladı ve büyük ün kazandı. Benoist ayrıca günlük yaşam resimleri de yaptı. Restorasyon dönemi yıllarında Council of State’e üye oldu.

  Kariyeri siyasal gelişmelerden dolayı zarar gördü. Popülerliğinin zirvesinde olmasına rağmen, kısmen İngiltere’deki muhafazakarlık dalgası karşısında kariyerini bırakmayı seçti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Marie Guillemine Benoist tablo indexi

  Madame Philippe Desbassayns de Richemont, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1802

  Zenci Portresi, Boyut: 81 x 65 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Musée du Louvre, Paris


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin