Paul Albert Besnard hayatı ve eserleri (1849 – 1934)

Paul Albert Besnard

Paul Albert Besnard

Fransız Empresyonist Ressam Paul Albert Besnard 1849’da Paris’te doğdu. Sanatçı bir ailede doğan Besnard’ın resim yeteneği erken yaşlarda ortaya çıktı. 1866’da Ecole des Beaux – Arts’a kaydoldu ve ressam Jean François Brémond ile Alexandre Cabanel’in yanında çalıştı.

Resimleri 1868 yılı Salon’unda sergilendi. “Death of Timophanes ” ve ” Tyrant of Corinth ” ile the Prix de Roma ödülünü kazandı. 19 Kasım 1879’da, heykeltıraş Charlotte Dubray (1854-1931) ile evlendi. Üçü sanatçı olan dört çocuğu oldu.

Akademik tarzıyla izlenimci resim tekniğini başarılı bir biçimde sentezleyen sanatçı, çoğunlukla kadınları, kompozisyonlarının odağı olarak seçti. Pastel renkler kullanmaya özen gösterdi. Tekniğini Sorbonne’daki fresklere, Comédie-Française’nin tavanı olan Ecole de Pharmacie gibi ana ideolojik ve dekoratif çalışmalara uyguladı (ana Paris’te tiyatro). Hôtel de Ville’deki Salle des Sciences ve tamamen modern bir ruhla boyadığı Berck hastanesinin kilisesi bunlar arasındadır.

Işığa ayrıca önem vererek başta kadın yüzleri olmak üzere, ışığın etkisinin resmin tümünde hissedilmesini amaçladı. Harika virtüözlüğü sayesinde, hem portre hem peyzaj hem de dekorasyonda sulu boya, pastel, yağlı boya ile mükemmel başarılar elde etti. Işık konusundaki yakın analizi, Paris’teki Lüksemburg’daki La femme qui se chauffe adlı resminde incelenebilir.

1890’da Société Nationale des Beaux-Arts’ın kurucu üyesi oldu. Carolus Duran’ın Roma’daki Académie française’in direktörlüğünü üstlenmesini sağladı. 1912’de Fransız Académie des Beaux-Arts üyesi ve 1922’de École des Beaux Arts’ın yöneticisi oldu. 1923’te Salon des Tuileries’i kurdu.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının tablo indexi

Söğütlerin Altında, Tarih: 1909, Orijinal Boyut: 91 x 61 cm

Kızıl Saçlı Genç Kadın, Tarih: 1890