İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Ralph Albert Blakelock » Ralph Albert Blakelock Hayatı ve Eserleri

Ralph Albert Blakelock Hayatı ve Eserleri

  Ralph Albert Blakelock

  Ralph Albert Blakelock (1847 – 1919)

  Amerikalı Romantik Ressam Ralph Albert Blakelock 1847’de New York’da doğdu. Geç 19. yüzyıl Amerikan resim sanatının en önemli ressamlarından biridir. Avrupa’ya seyahat eden diğer Amerikalı ressamlardan farklı olarak yaşamının önemli bir kısmını daha ziyade Vahşi Batıda geçirmiştir. Herhangi bir resim eğitimi almayan sanatçı, resim yapmayı kendi kendine öğrendi.

  1867’de, manzara resimlerini New York’taki National Academy of Design‘da sergiledi. 1877’de Blakelock, Cora Rebecca Bailey ile evlendi ve Dokuz çocukları oldu. Sanatta bir dahiydi, ancak iş ilişkilerinde ve parasal işlemlerde bir başarısız olduğu açıktı.

  Çaresizlik içinde resimlerini, bilinen değerlerinin çok altında, oldukça düşük fiyatlarla sattı. Tekrarlanan başarısızlıklarından sonra aşırı depresyondan muzdarip olmaya başladı ve sonunda zihinsel zayıflık belirtileri göstermeye başladı.

  İlk zihinsel çöküşünü 1891’de yaşadı. 1899’da, son krizini yaşadı ve hayatının neredeyse yirmi yılını akıl hastanelerinde geçirdi. Ancak hastaneye girdikten sonra çalışmaları kabul görmeye başladı. Birkaç yıl içinde, bir zamanlar çok düşük fiyatlara sattığı resimler birkaç bin dolara satıldı. 1916’da Blakelock, Ulusal Tasarım Akademisi’nin bir Akademisyeni oldu. 1916’da, manzaralarından biri açık artırmada 20.000 $ ‘a satıldı.

  Sanatçı ayrıca bir kısım çalışmalarında ay ışığının yarattığı canlı atmosferde kendi düşlerini betimledi. Güçlü ve kendine özgü bir renk paleti ve fırça tekniğine sahip olan sanatçının çalışmalarında tarih yer almadığından hangi dönemde yapıldıkları bilinmemektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI