İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Carl Eduard Ferdinand Blechen » Carl Eduard Ferdinand Blechen Hayatı ve Eserleri

Carl Eduard Ferdinand Blechen Hayatı ve Eserleri

  Karl Eduard Ferdinand Blechen

  Carl Eduard Ferdinand Blechen (1798 – 1840)

  Alman Romantik Ressam Carl Eduard Ferdinand Blechen 1798’de Berlin’de doğdu. 1805 – 1815 arasında Cottbus’taki Oberkirche St.Nikolai’deki Lisesi’nde okudu. Ailenin maddi durumu okumaya devam edebilmesi için yeterli değildi, bu yüzden onu bir bankacının yanına verdiler ve 1822 yılına kadar burada çalıştı.

  Sanata olan ilgisi nedeniyle Berlin Akademisi’ne girdi. Dresden ve Sakson İsviçre’ye yaptığı kısa bir çalışma gezisinden sonra, Berlin’e döndü ve Alexanderplatz’daki Kraliyet Tiyatrosu için dekoratör olarak görev aldı.

  1824’te evlendi ve 1827’de Berlin Sanatçılar Derneği’ne üye oldu. O yılın ilerleyen günlerinde, şarkıcı Henriette Sontag ile devam eden bir anlaşmazlık nedeniyle Tiyatro’dan ayrıldı.

  Ondan sonra serbest çalışan bir sanatçı olarak kariyerine devam etmeye çalıştı. 1828’de Baltık Denizi’ne bir çalışma gezisi yaptı, ardından daha sonra yüzlerce eskiz çizdiği İtalya’ya gitti. Oradaki manzaralardan derinden etkilendi ve gördüğü şeyi yansıtacak şekilde bütün resim tarzını değiştirdi. 1831’de Karl Friedrich Schinkel’in tavsiyesi üzerine Berlin Akademisi manzara ressamlığı profesörü oldu. 1835’te Akademi’nin tam üyesi oldu ve Paris’e çalışma gezisi yaptı.

  İtalya’ya yaptığı bir yolculuktan sonra renkleri farklı kullanmaya başladı ve renk, resimlerindeki hem öznel hemde gerçekçi manzaraların temel öğesi oldu. Ruhsal açıdan sıkıntılar yaşayan sanatçı 1837’de bir kliniğe yatmak zorunda kaldı. Resimlerinde farklı bir realizmin izleri görünür. Romantizm ağırlıklı bir gerçekçiliğin izini süren sanatçı resimlerinde güneş ışığının belirginleşmesi konusunu vurgular.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Palmiyeli Ev, Tarih: 1832/34, Orijinal Boyut: 64 x 56 cm, Yer: Hamburger Kunsthalle

  Ormanda, Boyut: 15,5 x 20,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Şeytanköprüsü inşaatı, Tarih: 1833,Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 78 x 104 cm