Pierre Bonnard hayatı ve eserleri

Pierre Bonnard hayatı ve eserleri (1867 – 1947)

By editor

Posted in , | Tags : , , , , , ,

Pierre Bonnard

Pierre Bonnard

Fransız Post Empresyonist Ressam Pierre Bonnard 1867’de Paris yakınlarındaki Fontenay-aux-Roses’de doğdu. Önce Sorbonne Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi aldı. Ardından Julian Akademisi’nde sanat eğitimine başladı. Burada ressamlar Maurice Denis, Henri Gabriel Ibels, Paul Ranson ve Paul Sérusier ile arkadaş oldu. En sonunda École nationale supérieure des beaux-arts de Paris akademisine geçti.

1890’da Denis, Serusier ve Vuillard ile Les Nabis grubunu kurdu ama kısa bir süre sonra gruptan ayrıldı. 1896’da Paul Durand Ruel salonunda ilk kişisel sergisini açtı. 1905’te Vuillard ile İspanya seyahatine çıkan sanatçı ilerki yıllarda Belçika, Hollanda, İngiltere, İtalya, Cezayir, Tunus ve Güney Fransa’ya seyahat etti. 1911’de Paris Sanatçılar Evi olarak anılan Les Fusains’de bir atölye kiraladı ve ömrünün sonuna kadar bu atölyeyi muhafaza etti.

1937 yılından itibaren ölümüne kadar Gisele Belleud öğrencisi idi. 1942’de Henri Matisse ve Francis Picabia ile Cannes’teki Galeri Serguy’da bir sergi düzenledi. Değişik konular üzerinde serbestçe çalışabilen sanatçı, ışığı güçlü kullandığı için Paul Gauguin‘i anımsattığı söylense de sembolizme kayan kendine özgü bir üsluba sahipti.

Pierre_Bonnard_studio

Sanatçı stüdyosunda çalışırken

Sanatçının Tablo Listesi

Banyoda

Banyoda

Oturma Odası

Oturma Odası

ışığın karşısında nü

ışığın karşısında nü

postline

Pierre Bonnard tablo indexi

Banyoda, Orjinal Ebadı: 121 x 118,2 cm, Tarih: 1932

Bahçeye Bakan Oturma Odası, Orjinal Ebadı: 113,8 x 59,6 cm, Tarih: 1931

Share this story

btt