İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Pierre Bonnard » Pierre Bonnard Hayatı ve Eserleri

Pierre Bonnard Hayatı ve Eserleri

  Pierre Bonnard

  Pierre Bonnard (1867 – 1947)

  Fransız Post Empresyonist Ressam Pierre Bonnard 1867’de Paris yakınlarındaki Fontenay-aux-Roses’de doğdu. Önce Sorbonne Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi aldı. Ardından Julian Akademisi’nde sanat eğitimine başladı. Burada ressamlar Maurice Denis, Henri Gabriel Ibels, Paul Ranson ve Paul Sérusier ile arkadaş oldu. En sonunda École nationale supérieure des beaux-arts de Paris akademisine geçti. 1890’da Denis, Serusier ve Vuillard ile Les Nabis grubunu kurdu ama kısa bir süre sonra gruptan ayrıldı.

  Japon sanatına tutkunluğunu arkadaşlarına da aşılamaya çalıştı. Daha sonra empresyonizme yöneldi. Peyzajlarında, natürmortlarında ve iç mekan resimlerinde ara renklerden ve donuk gölge oyunlarından başarılı sonuçlar elde etti. 1896’da Paul Durand Ruel salonunda ilk kişisel sergisini açtı.

  1905’te Vuillard ile İspanya seyahatine çıkan sanatçı ilerki yıllarda Belçika, Hollanda, İngiltere, İtalya, Cezayir, Tunus ve Güney Fransa’ya seyahat etti. 1911’de Paris Sanatçılar Evi olarak anılan Les Fusains’de bir atölye kiraladı ve ömrünün sonuna kadar bu atölyeyi muhafaza etti. Göz kamaştırıcı renkleri ustalıkla kullanmasıyla ve doğallığı ile anlatım özgürlüğünün ve içtenliğin doruk noktasına ulaştı.

  1926’da Carnegie vakfına jüri üyesi seçildi ve A.B.D’de bir yolculuk yaptı. Yaşamının son yıllarını Cannet’de geçirdi. Herhangi bir resim kuramına ve kabaca belirlenmiş ilkelere körü körüne bağlanmaktan kaçınmış olan Bonnard 20. yüzyılın en özgün sanatçılarından biridir.

  1937 yılından itibaren ölümüne kadar Gisele Belleud öğrencisi idi. 1942’de Henri Matisse ve Francis Picabia ile Cannes’teki Galeri Serguy’da bir sergi düzenledi. Değişik konular üzerinde serbestçe çalışabilen sanatçı, ışığı güçlü kullandığı için Paul Gauguin‘i anımsattığı söylense de sembolizme kayan kendine özgü bir üsluba sahipti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Pierre_Bonnard_studio

  Sanatçı stüdyosunda çalışırken


  Pierre Bonnard tablo indexi

  Bahçeye Bakan Oturma Odası Orijinal Ebadı: 113,8 x 59,6 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1931.

  Banyoda, Tarih: 1932, Orijinal Ebadı: 121 x 118,2 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Grasse’de Teras, Tarih: 1912, Boyut: 125,3 x 134,4 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  ışığın karşısında nü, Tarih: 1908, Orijinal Boyut: 124,5 x 109 cm, Yer: Musee Royaux des Beaux Arts de Belgique.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin