İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Maurice Braun » Maurice Braun Hayatı ve Eserleri

Maurice Braun Hayatı ve Eserleri

  Maurice Braun

  Maurice Braun (1877 – 1941)

  Amerikalı Empresyonist Ressam Maurice Braun 1877’de Macaristan’da doğdu. Genç yaşında ailesi ile birlikte Amerika’ya iltica etti ve New York’a yerleşti. Profesyonel eğitimini National Academy of Fine Arts’da aldı. Burada Francis C. Jones, George W. Maynard ve Edgar M. Ward’dan Fransa klasizmini öğrendi.

  1901’de ressam William Merritt Chase ile çalıştı. New York’da figür ve portre ressamı olarak tanındı. Şekil ve portre ressamı olarak New York’ta bulunduktan sonra sanatçıların etkisinden kaçmak için 1909’da Kaliforniya’ya gitti. Kaliforniya’nın inanılmaz manzaraları kendisine ilham verici oldu.

  Bölgenin renk ve formlarını yeniden ortaya çıkararak, güçlü bir kompozisyon hissiyle çalışmıştır. Onun manzaraları doğaya olan derin saygıyı ve minnettarlığı yansıtmaktadır.

  San Diego ve güney California’dan büyülenen Braun, çağdaşları Charles Reiffel, Charles A. Fries, Leon Bonnet ve Elliot Torrey ile birlikte Güney Kaliforniya peyzaj okulunun ayrılmaz bir figürü haline geldi. Birçok kişi tarafından San Diego’nun erken dönem ressamlarının en ünlüsü olarak kabul edildi. San Diego, California ve Old Lyme, Connecticut’ta stüdyolarda çalıştı.

  Sanatçı 1900’de Ulusal Tasarım Akademisi Hallgarten Ödülü’nü ve daha sonra 1915, 1916’da San Diego Panama-California Fuarında Altın Madalya kazandı. Resimleri Houston, Teksas, Houston’da bulunmaktadır. Los Angeles County Sanat Müzesi, Kaliforniya; Laguna Sanat Müzesi, Kaliforniya ve San Diego Sanat Müzesi eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Maurice Braun sevgili şehri San Diego’da 7 Kasım 1941’de öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  tablo indexi

  Old Lym’da Gölet Connecticut, Boyut: 40.6 x 50.8 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Mesa Grande, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Dağın Gölgeleri, Orijinal Boyut: 76,2 x 11,7 cm.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin