İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Bartholomeus Breenbergh » Bartholomeus Breenbergh Hayatı ve Eserleri

Bartholomeus Breenbergh Hayatı ve Eserleri

  Bartholomeus Breenbergh

  Bartholomeus Breenbergh (1598–1657)

  Hollandalı Barok Ressam Bartholomeus Breenbergh 1598’de Deventer’de doğdu. Geç Barok dönemi sanatçısıdır. Varlıklı Protestan ailenin sekiz çocuğundan biri olan Breenbergh, babasının 1607′de ölümü üzerine ailesiyle birlikte Deventer’dan ayrılarak Hoorn’a yerleşti.

  Jacques Waben’den ilk eğitimini aldı. Daha sonraki öğretmeninin 1610’ların unutulmuş Amsterdam manzara ressamlarından biri olduğu düşünülmektedir. Kayıtlı öğretmenleri ise Pieter Lastman ve Jacob Symonsz Pynas’tır.

  Daha sonra Amsterdam’a giderek orada çıraklığa başladı ve ardından Roma’ya gitti. Orada Flaman ressam Frans van de Kasteele ile çalıştı ve başka bir Flaman vatandaşı olan peyzaj ressamı Paul Bril’den etkilendi. Bununla birlikte 1623’te Cornelis van Poelenburgh sayesinde İtalyan manzarasının büyüsüne kapıldı.

  Breenbergh ve van Poelenburgh’ın çalışmalarını ayırt etmekte zorlanıldığı bilinmektedir. Ayrıca Nicolaes Moeyaert’ten etkilendi. 1620’lerde Breenbergh, Hollandalı ve Flaman ressamların Roma topluluğunun kurucularından biriydi.

  Breenbergh İtalyan Barok’u tarzında çalışmış Hollandalı ressamlar kuşağının ilkidir denilebilir. 1620′lerde İtalya’ya seyahat eden kuzeyli sanatçıların arasında muhtemelen Breenbergh de vardı.

  1627’de Hollanda’ya döndü ve 1633′de Amsterdam’a yerleşti ve aynı yıl evlendi. Ölümüne kadar Amsterdam’da kaldı, burada popüler resimler ve İtalyan binalarının gravürlerini yaptı. Yine bu dönemde İncil ve mitoloji sahnelerini İtalyan manzaralarına yerleştirdi.

  Tek kayıtlı öğrencisi, 1640’larda 1648’e kadar öğrencisi olan Jan de Bisschop’tur. Jan Linsen, Scipione Compagno, Laurens Barata, Charles Cornelisz’i de Hooch, Pieter Anthonisz van Groenewegen, Francois van Knibbergen ve Catharina van Knibbergen gibi ressamları etkiledi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI