İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Adriaen Brouwer » Adriaen Brouwer Hayatı ve Eserleri

Adriaen Brouwer Hayatı ve Eserleri

  Adriaen Brouwer

  Adriaen Brouwer (1605 – 1638)

  Flaman Barok Ressam Adriaen Brouwer 1605’de Oudenarde’de doğdu. Kuzey Hollanda’da yaşayan sanatçının hakkında kaynaklarının az olmasının nedenini genç yaşta ölmesine bağlayan araştırmacılar onla ilgili bilgileri Bullaert’in biyografisinden aktarmaktadırlar.

  Biyografi yazarı Arnold Houbraken göre, Brouwer 1621 yılında Haarlem’de  Frans Hals’ın  yanında çalışmaya başladı ve onun çalışmalarından etkilendi. 1631’de Antwerpen’e taşındı ve Lukas Loncasına kabul edildi. 1633’de politik nedenlerle tutuklandı ve Eylül 1633 yılına kadar bir casusluk suçlamasıyla hapsedildi.

  Hapisten sonra Antwerp ‘e yerleşti. Az sayıda manzara resmetse de genelde köylü insanlar, meyhanede kavga edenler, sigara içenler gibi yaşam konuları üzerinde durmuştur.

  Gözlem gücünü tablolarına yansıtmasına rağmen yaşarken tabloları değer kazanmamış ve yokluk içinde geçirdiği dönemler olmuştur. Başta öğrencisi Joos van Craesbeeck’in yanısıra David Rijckaert, Teniers den Jüngeren ve Hollandalı Adriaen van Ostade, Cornelis ve Herman Saftleven üzerinde hatırı sayılır bir etki bırakmıştır.

  Resimlerin çoğu küçük boyutlu ve ahşap panele yapılmıştır. Konuların darlığına rağmen incelikli tarzı ve kontrastları ve ton değerlerini kullanma becerisi olgunluk dönemindeki alışılmadık bir ustalaşmayı gösterir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Adriaen Brouwer tablo indexi

  Tavernada Eğlenen Köylüler

  Sarhoş Çiftçiler

  Acı içecek, Tarih: 1630/40, Orijinal Boyut: 47 x 35 cm, Yer: Städelsches Kunstinstitut, Frankfurt

  Jan de Dood’un Portresi, Tarih: 1630/40, Orijinal Boyut: 19,5 x 12 cm, Yer: Museum Boymans-van Beuningen, Rotterdam

  Çiftçilerin Kumar Dalaşı, Tarih: 1630/40, Orijinal Boyut: 22,5 x 17 cm, Yer: Gemäldegalerie, Dresden