İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Patrick Henry Bruce » Patrick Henry Bruce Hayatı ve Eserleri

Patrick Henry Bruce Hayatı ve Eserleri

  Patrick Henry Bruce

  Patrick Henry Bruce (1881 – 1936)

  Amerikalı Kübist Ressam Patrick Henry Bruce 1881’de Campbell County, Virginia’da doğdu. Sanat eğitimine 1898’de Art Club of Richmond’un akşam kurslarına katılarak başladı. 1902 de New York’a gitti ve William Merritt Chase, Robert Henri ve Kenneth Hayes Miller ile tanıştı. 1904 yılında 1933 yılına kadar yaşayacağı Paris’e gitti ve Henri Matisse‘in okuluna girdi.

  Bruce, Salon d ‘Automne’deki sergilere düzenli olarak katıldı ve yirminci yüzyılın başlarında Avant garde ‘nin önde gelen sanatçılarının çoğu ile bir araya geldi. 1912 yılında Sonia ve Robert Delaunay ile yakın dostluk döneminde onların resimlerinden etkilendi, ama herhangi bir ekole bağlanmadı.

  1916 yılında güçlü bir şekilde Morgan Russel’ın düz renk alanlarının synchronist bileşimlerine benzeyen soyut bir resim formu geliştirdi. 1918′den itibaren mat renkler üzerinde duran sanatçı daha sonraki çalışmalarında geometriye yer verdi. Eserlerinde Orfik Kübizm etkileri de görülür.

  Onun olgunluk dönemi çalışmaları 1920′ lerde Léger ve Ozenfant tarafından geliştirilen Purism’e de yakın bulunmaktadır. 1918 ve sonrası resimlerinde, sert kenarlı geometrik formlarla yaptığı ve bir düzlem üzerinde konumlandırdığı çalışmaları düz renklerde işlenir. Marcel Duchamp onun çalışmalarına hayran oldu ve etkilendi.

  Kendini eleştirebilen sanatçı eserlerinin önemli bir kısmını yok etmiştir. Bugüne ancak 100 civarında eseri ulaşabilmiştir. 1936 yılında intihar ederek hayatına son vermiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Patrick Henry Bruce tablo indexi

  Kompozisyon

  Pentür, Tarih: 1918, Orijinal Boyut: 65.1 x 81.6 cm