Jan Brueghel the Elder Hayatı ve Eserleri (1568 – 1625)

Jan Brueghel the Elder

Jan Brueghel the Elder

Flaman Ressam Jan Brueghel the Elder 1568’de Brüksel’de doğdu. Bir minyatürcü özeniyle, genellikle günlük yaşamdan sahnelere yer veren, manzara resimleri, alegoriler, mitolojiden ya da kutsal kitaptan alınma sahneler, çiçek resimleri yaptı.

İtalya’ya gitti, orada kardinal Borromeo’dan destek gördü. Daha sonra Anvers’e yerleşti Rubens ile dost oldu. Rubens’in isteği üzerine bazı yapıtlarda ona yardım etti. Karel Van Mander göre aynı dönemde Peter Goetkint’in galerisinde çalıştı.

Bu dönem Flaman ressamlar içinkendi çalışmalarını tamamlamak için İtalya’ya seyahat etmek yaygın bir gelenektir. Jan Brueghel’de Italya’ya gitti ancak önce kız kardeşi Marie ve ailesinin yaşadığı Köln’e seyahat etti. Daha sonra, Flaman peyzaj sanatçıların bir dizi aktif olduğu önemli bir kültür merkezi olan Frankenthal’i ziyaret etti.

Sonra Venedik’te vakit geçirdikten sonra Napoli’ye gitti. Napoli’de, Haziran 1590’dan sonra, manzara ve anıtsal mimariye olan ilgisini gösteren çizimler üretti. Önemli bir asilzade ve rahip olan Don Francesco Caracciolo için çalıştı. Jan, Don Francesco için küçük ölçekli dekoratif çalışmalar üretti

Frans II Francken, H. Van Balen, H. De Clerc, Je De Momper ile tanıştı. Verimli bir sanatçı olan Bruegel’e öykünen pek çok ressam çıktı. Bu yüzden onun yapıtlarını, taklitçilerinin yapıtlarından ayırmak bazen güçtür; bununla birlikte Bruegel, kullandığı renklerin parlaklığıyla, ayrıntılardaki özentili ve pitoresk çalışmasıyla kendini belli eder. Brüksel, Viyana, Louvre v.b. de tabloları vardır.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Jan Brueghel the Elder tablo indexi

Köy Manzarası, Ziehbrunnen

Nehir Manzarası

Çiçek Demeti, Tarih: 17. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 97 x 73 cm, Yer: Kunsthistorisches Museum Viyana

Değirmenli Manzara, Tarih: 1608, Orijinal Boyut: 44 x 62 cm, Yer: Alte Pinakothek, Münih