İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı R » Rubens, Peter Paul » Peter Paul Rubens hayatı ve eserleri (1577 – 1640)

Peter Paul Rubens hayatı ve eserleri (1577 – 1640)

  Peter Paul RubensPeter Paul Rubens

  Flaman Barok Ressam Peter Paul Rubens 1577 de Siegen’de doğdu. Babası kültürlü bir adamdı. Babasının 1587’de ölümü üzerine Antwerpen’e taşındılar. Rubens 17 yaşında atölyelere girip çıkmağa başladı. Verhaecht, Van Noort, Vacnus gibi ressamların yanında çıraklık yaptı. 1592’den itibaren Tobias Verhaecht’in yanında resim eğitimini sürdürdü. 1598 de Anvers’te “usta” ünvanını kazanan Rubens iki yıl sonra İtalya’ya gitti. Floransa’da, Roma’da ve Cenova’da büyük İtalyan ressamlarının ve özellikle Caravaggio‘nun eserlerini inceledi.

  1608 de Antwerpen’e dönen büyük sanatçı ertesi yıl lsabella Brandt ile evlendi. Atölyesi kısa zamanda öğrencilerle doldu. Bu sürede kendisine birçok tablo ısmarlandı. Aynı zamanda Rubens’e diplomatik görevler de verildi.

  Peter Paul Rubens bu arada Hollanda’ya, Madrid’e ve İngiltere’ye diplomatik görevlerle gönderildi. Karısı 1626’da öldü. Albert ve Nicolas adlarında iki çocuk bıraktı. Karısının ölümüyle sanatçı büyük üzüntüye kapıldı. Dört yıl sonra 1630 da Rubens ilk karısının yeğeni 16 yaşındaki Helena Fourment ile evlendi. Gençliğinden olgunluk çağına kadar Rubens’e sık sık modellik eden Helene’in sanatçı tarafından yapılmış birçok portresi vardır. Louvre Müzesinde bulunan portresi en güzellerinden biridir. Ulaştığı büyük üne rağmen Rubens her zaman aile hayatını sevdi. 1635 de Malines yakınındaki Steen’in evini satın aldı. Bu’ ev Rubens’in hem çalışkanlığının hem de iyi bir aile reisi yönünün simgesidir.

  1640 da Antwerpen’de ölen Rubens, dehası ve eserleri bakımından gelmiş geçmiş ressamların en büyüklerinden biridir. Daha sonraki yüzyıllarda yetişen ressamlar üzerindeki etkisi derindir. Özellikle Delacroix ve Watteau bu ressamların başında gelir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin