İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Hendrick ter Brugghen » Hendrick ter Brugghen Hayatı ve Eserleri

Hendrick ter Brugghen Hayatı ve Eserleri

  Hendrick ter Brugghen

  Hendrick ter Brugghen (1588 – 1629)

  Hollandalı Barok Ressam Hendrick ter Brugghen ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. 13 yaşında resim çalışmaya başlayan Hendrick ter Brugghen, ilk derslerini Abraham Bloemaert’ten aldı.

  Maniyerist bir tarih ressamı olan Bloemaert’ten sanatın temel ilkelerini öğrendi. 1588 yılında, Lahey ‘deki Hollanda İl Konseyi’nin başmemuru oldu.

  1604′te sanatını ilerletmek için İtalya’ya gitti. Roma’da Caravaggio ile tanıştı. Orazio Gentileschi gibi bir Caravaggio takipçisi oldu. Onun kontrast ve ışık uygulamalarını ve gerçekçi modelleme tekniklerini örnek aldı.

  1614’te ter Brugghen Milano’da bulunan sanatçı 1616 yılında Utrecht ressamlar loncasının üyesi olarak listelenmiştir. Aynı yıl ağabeyi Jan’ın üvey kızı Jacomijna Verbeeck ile evlendi. 1629 yılında Utrecht’te öldü.

  Sanatçının oğlu Richard ter Brugghen, 18. yüzyılın başlarında bir ressam olarak babasının itibarını gündeme getirmeye çalıştı. Rotterdam’daki Adriaen Van der Werff’den Hendrick’in çalışmalarını takdir ettiği için, 15 Nisan 1707 tarihli bir referans mektubu aldı. Daha sonra, 5 Ağustos 1707 tarihinde, babası için kalıcı bir anıt olmak üzere Belediye Binası’na asılması için, evangelistler konulu dörtlü resimlerini Deventer Hükümet Konseyine sundu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Kemanı ile Şarkıcı

  Şarkıcı, Tarih: 1624, Orijinal Boyut: 100,5 x 78,7 cm, Yer: National Gallery, Londra

  Saz Ustası

  Müzisyenler

  Kart Oyuncuları

  Tulum

  Flütçü, Tarih: 1624, Orijinal Boyut: 71,3 x 56 cm, Yer: Gemäldegalerie, Kassel