İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Thomas Buttersworth » Thomas Buttersworth Hayatı ve Eserleri

Thomas Buttersworth Hayatı ve Eserleri

  Thomas Buttersworth (1768 – 1842)

  İngiliz Ressam Thomas Buttersworth 1768’de Manitoba, Winnipeg Adası’nda doğdu.

  Eğitiminin ardından 1795’de Londra Kraliyet Deniz Kuvvetleri’ne katıldı. HMS Caroline gemisi ile Fransa savaşına katıldı. Emekliye sevk edildikten sonra resim çalışmalarına ağırlık verdi.

  Londra’daki Ulusal Denizcilik Müzesinde 27 adet suluboya çalışması bulunmaktadır. Çok sayıda deniz savaş sahnesi ve tanık olduğu sahneleri gösterdiği düşünülen “1797’de Cadiz’deki Inshore Squadron” gibi tablolar üretmeye devam etti. Bunun dışında East India Company başta olmak üzere değişik kurum ve kuruluşlar için sipariş üzerine gemi ve denizcilik tabloları çalıştı.

  1825’te sergilenen ünlü Trafalgar Savaşı’nı tablosu şimdi Greenwich’teki Ulusal Denizcilik Müzesi koleksiyonunun bir parçasıdır. Çalışmalarında olabildiğince akademik disipline uygun bir şekilde çalışan sanatçı detaylar ve atmosfer konusunda büyük bir çaba göstermiştir. Özellikle fırtınalı deniz çalışmalarında perspektif kurallarına özen göstererek dalga ve ışığın hareketlerinde çok büyük bir titizlikle çalışmıştır.

  1830’da öldüğü düşünülmekle birlikte, son araştırmalar Kraliçe Victoria’nın 1842’de o yıl Londra’da ölmeden önce Edinburgh ziyareti konulu tablosunu yaptığı belgelendi. Oğlu James Edward Buttersworth‘da (1817 – 1894) bir denizcilik ressamıdır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  İngiliz Gemisi, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Rocky Kayalıklarında Gemi Kazası, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Hızlı ve Küçük Yelkenli Kara Önünde, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 63,5 x 76,2 cm