İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Alexandre Calame » Alexandre Calame Hayatı ve Eserleri

Alexandre Calame Hayatı ve Eserleri

  Alexandre Calame

  Alexandre Calame (1810 – 1864)

  İsviçreli Realist Ressam Alexandre Calame bir mermer işçisinin oğlu olarak dünyaya geldi. 15 yaşından itibaren uzun bir dönem bankacılık yaptı. Bu arada boş zamanlarında resim yapıyordu. 1829 da işvereni Bankier Dodati onu manzara ressamı Francois Diday’den eğitim almasına yardımcı oldu. Bu gelişme kendisini tamamen resme vermesine neden oldu.

  1835′ten itibaren Berlin ve Paris’te Alp dağları ve İsviçre manzaraları ile ilgili sergiler açtı. 1844 de İtalya’ya gitti ve Roma ve Napoli üzerine çok miktarda eser üretti.

  En ustaca eserleri, dört mevsim, günün dört mevsiminde, güneyde bir bahar sabahı, İskandinav düzlüklerinde bir yaz günü, bir sonbahar akşamı ve bir dağda kış gecesi çalışmalarıdır. Bu büyük eserler sayesinde popüler oldu ve popülaritesi daha küçük boyutlu tablolar ve litografilerle büyüdü.

  18 Lauterbrunnen ve Meiringen çalışması ve 24 yaprak Alp pasosu bunlar arasındadır. Bu çalışmalar Fransa, İngiltere ve Almanya’da yaygındı ve bugün hala bu resim tarzını öğretmek için eğitim amaçlı kullanılmaktadır.

  Bu eserlerin bir çoğu şu an Leipzig Stadtische Museum’dadır. Resimlerinin yanısıra litografi ve desen çalışmaları da bulunan sanatçı manzara ressamı olarak ün yaptı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Köy Yeri ve Hayvanlar, Tarih: 1833, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 35 x 49 cm

  Akağaçlar, Tarih: 1854, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Cincinnati Art Museum

  Dağlar, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Göl Kıyısı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Manzara, Tarih: 1851, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 33 x 44 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin