İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Alexander Calder » Alexander Calder Hayatı ve Eserleri

Alexander Calder Hayatı ve Eserleri

  Alexander Calder

  Alexander Calder (1898 – 1976)

  Amerikalı Sürrealist Ressam, Heykeltraş Alexander Calder 1898’de Lawnton, Pennsylvania’da doğdu. Ünlü bir heykeltraş ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimini kendi kendine çalışarak aldı. 1915’ten 1919’a kadar New Jersey’deki Stevens Institute of Technology’de mühendislik eğitimi gördü. Daha sonra 1923 – 1926 yılları arasında New York, Art Students League’de çizim ve resim eğitimini bitirdi ve National Police Gazette’de çizer olarak çalışmaya başladı.

  1926 – 1927 yıllarında Paris’te yaşayan sanatçı ilk ahşap heykellerini oluşturdu ve arsından ilk hareketli objelerini üretti. 1930 yılında Academie de la Grande Chaumiere’ye girerek eğitimini sürdürdü. Montparnasse’de bir stüdyo kurdu. Burada Piet Mondrian ve Fernand Leger ile tanıştı ve hareketli objelerini geliştirdi. Haziran 1929’da, Paris’ten New York’a tekne ile giderken, yazar Henry James ve filozof William James’in torunu olan gelecekteki karısı Louisa James (1905-1996) ile tanıştı. 1931’de evlendiler. İlk önemli sergisini 1931 yılında Paris’te gerçekleştirdi. Leger, Galerie Percier’de düzenlenen bu ilk soyut yapı sergisinin kataloğuna önsöz yazdı

  1933’de Amerika’ya dönen sanatçı Connecticut’taki Roxbury’de satın aldıkları bir çiftlik evine yerleştiler. Burada soyut dış mekan objeleri ve ilk büyük heykel çalışmalarını sürdürdü. 1952’de Wuppertal’daki Galeri Parnass’da Calder Mobile başlıklı ve hareketli objelerden oluşan sergisini açtı. Kinetik Sanat’ın önemli temsilcilerinden biri olarak anılan sanatçı, dostu Joan Miro ile çalışmalarında birçok ortak nokta bulunmaktadır.

  II. Dünya Savaşı sırasında, Calder Deniz Kuvvetleri’ne katılmak istedi ancak reddedildi. 1955’te Alexander ve Louisa Calder, üç ay boyunca Hindistan’da dolaştı.

  1963 yılında Calder, Aşağı Chevrière vadisindeki (Fransa) Saché vadisine bakan yeni atölyesine geçti. Kasabaya, 1974’ten beri kasaba meydanında bulunan bir heykel hediye etti. Sanatsal kariyeri boyunca Calder, nihayet sergilenecek yerlere bakmaksızın, eserlerinin çoğunu Fransızca olarak adlandırdı. Calder, 1966’da, kayınpederi Jean Davidson’ın yardımıyla resim örnekleri ile birlikte bir otobiyografi yayımladı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Alexander Calder tablo indexi

  isimsiz II, Tarih: 1969, Orijinal Boyut: 74,8 x 109,7 cm

  isimsiz, Tarih: 1961, Orijinal Boyut: 56,3 x 78,2 cm