İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Jean Baptiste Carpeaux » Jean Baptiste Carpeaux Hayatı ve Eserleri

Jean Baptiste Carpeaux Hayatı ve Eserleri

  Jean Baptiste Carpeaux

  Jean Baptiste Carpeaux (1827 – 1875)

  Fransız heykeltraş, ressam ve teknik ressam Jean Baptiste Carpeaux 1827’de Kuzey Valensiya’da doğdu. İlk sanatsal eğitimini Fransız ressam François Rude yanında aldı. 1844’de Ecole des Beaux Arts’a girdi. Esin kaynağı bulmak amacıyla Roma’ya taşınmıştır. 1854’ten 1861’e kadar Roma’da kalmış hareket ve doğallığın tadını almış ve barok sanatın temel prensiplerine dahil olmuştur.

  Carpeaux sokaklarda gerçek yaşam özneleri aramış ve klasik gelenekten kopmuştur. İtalyan Rönesansının ünlü sanatçıları Michelangelo, Donatello ve Verrocchio’dan etkilenerek eserler vermiştir. En ünlü çalışması Dans adını taşıyan grup heykelidir.

  Carpeaux, Napoléon III’ün hayranıydı ve Napoléon’un Fransa’nın kuzeyindeki resmi gezisi sırasında kendisini izledi. Başlangıçta imparatorla herhangi bir temasta bulunmadı ancak daha sonra Amiens’te yüz yüze bir buluşma ayarlamayı başardı. Bu buluşmada Napoléon’u Charles Romain Capellaro tarafından uygulanacak olan mermer bir heykel yaptırmaya ikna etti.

  Roma’da öğrenci iken, Fransız Akademisi’ne Napoliten Balıkçı kompozisyonunun alçı versiyonunu sunmuştu. Bu kompozisyonun Mermer versiyonunu 1863’teki Salon sergisinde sundu. Eser, İmparator Eugénie için satın alındı. Genç gülümseyen oğlanın heykeli çok popüler oldu ve Carpeaux mermer ve bronzda çeşitli reprodüksiyonlar ve varyasyonlar üretti.

  1861’de, Prenses Mathilde’in büstünü yaptı ve bu daha sonra Napolyon III’ten birkaç sipariş daha aldı. 1866’da daha büyük ölçekte üretmek ve çalışmak için kendi atölyesini kurdu. 1866’da Legion of Honour nişanına layık görüldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Yaşlı Kadın Portresi, Tarih: 1856 – 1862, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 32,4 x 23,5 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin