ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Michelangelo Buonarroti » Michelangelo Buonarroti hayatı ve eserleri

Michelangelo Buonarroti hayatı ve eserleri

Michelangelo

Michelangelo (1475 – 1564)

İtalyan Rönesans dönemi ressam ve heykeltraş Michelangelo 1475’de Floransa Cumhuriyetine bağlı Caprese’de doğdu.

Genç yaşta, hümanist Francesco da Urbino’nun yanında dilbilim okumak için Floransa’ya gönderildi. Ancak, onun okula hiç ilgi göstermedi ve kiliselerdeki resimleri kopyalamaya çalıştı.

Çocukluk çağından itibaren yetenekli olduğunu belli etti ve 1489’da Lorenzo de Medici, Ghirlandaio’dan iki en yetenekli öğrencisini tavsiye etmesini isteyince, o Michelangelo ve Francesco Granacci’yi önerdi.

Ancak, Lorenzo de Medici ‘nin ölümünden (1492) şartlar tersine döndü ve babasının evine geri dönmek zorunda kaldı. 1496’da Roma’ya gitti ancak pek başarılı olamadı. 1497 Kasım ayında, Fransız Büyükelçisi Kardinal Jean de Bilhères-Lagraulas için, Meryem’in kucağında İsa’yı ve acıyı (pieta) konu edinen bir heykel siparişi verdi. Bu çalışma yakında heykel sanatının en büyük başyapıtlarından biri olarak kabul edilecekti. Bu eser şimdi St Peter Bazilikası’nda yer almaktadır.

Michelangelo 1499’da Floransa’ya döndü.  Burada, Agostino di Duccio tarafından 40 yıl önce başlayan tamamlanmamış bir projeyi tamamlamak için yün Loncası Konsülleri tarafından davet edildi. Floransa’nın özgürlük sembolü olarak Katedrale yerleştirilmesi için devasa bir David heykeli siparişi aldı. Sanatçı 1504 yılında en ünlü eseri olan David Heykelini tamamlayarak teslim etti.

Eser, kesinlikle olağanüstü teknik beceri ve sembolik hayal gücünün bir tezahürü idi. Botticelli ve Leonardo da Vinci de dahil olmak üzere danışmanlardan kurulu bir ekip, onun yerleşim yerine karar vermeye çalıştılar. Sonunda Piazza della Signoria’daki, Palazzo Vecchio önüne yerleştirildi. Bugün orada bir kopyası durmakta aslı ise akademide muhafaza edilmektedir.

1505’te tekrar Roma’ya gitti ve yaklaşık dört sene boyunca Sistine Şapeli’nin tavan resimlerini çalıştı. 1534’te Papa Clement VII ölümünden kısa bir süre önce Sistine Chapel sunak duvarında son bir freski boyamak için görevlendirdi. Halefi Paul III, Michelangelo’nun başladığı projenin tamamlanması için 1534’ten Ekim 1541’e kadar çalışmasına izin verdi. Fresk, Mesih’in yeniden gelişini ve ruhların yargılanışını tasvir etmektedir. Michelangelo, büyük, kaslı, genç, sakalsız ve çıplak olarak gösterdiği İsa’nın tasvirinde klasik kaideleri gözardı etti.

1546 yılında St. Peter Bazilikası’na mimar olarak atandı ve projeyi devralmak için ikna edildi. O merkezi planlı bir kilise için fikirlerini geliştirdi, hem fiziksel hem de görsel olarak yapının güçlendirilmesine çalıştı.Michelangelo tabloları listesi

Güneş ve Ayın Yaratılışı

Güneş ve Ayın Yaratılışı

libica

libica

Adem’in Yaratılışı

Adem’in Yaratılışı

Mahşer Günü

Mahşer Günü

Isa’nın Defni

Isa’nın Defni

Kutsal Aile

Kutsal Aile

Cennetten Kovulma

Cennetten Kovulma

Jonas

Jonas

Jeremiah

Jeremiah

Nuh Tufanı

Nuh Tufanı

Nuh Tufanı’ndan detay

Nuh Tufanı’ndan detay

Davud Heykeli

Davud Heykeli