İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Carl Gustav Carus » Carl Gustav Carus Hayatı ve Eserleri

Carl Gustav Carus Hayatı ve Eserleri

  Carl Gustav Carus

  Carl Gustav Carus (1789 – 1869)

  Alman Romantik Ressam Carl Gustav Carus 1789’da Leipzig’de doğdu. Sanatçı kişiliğinde gösterdiği başarıların yanında tıp, doğa bilimi, fen bilimi ve psikoloji gibi dallarda da başarılara imza attı. Başarılı manzara resimleri yapmasına rağmen bu işte hiç bir zaman uzmanlaşmamıştır.

  Okul hayatı boyunca Julius Diez’den dersler almış daha sonra Johann Veit Schnorr von Carolsfeld’in yanında çalışmıştır. 1811’de Üniversiteden mezun olup doktor olan Carus 1814’de de alanında profesör olmuştur. Aynı yıl Dresden’deki tıp ve cerrahi öğretim kurumunda kadın doğum profesörü ve doğum kliniği müdürü olarak atandı.

  1814 ve 1817 yılları arasında Caspar David Friedrich ile resim çalışmalarını sürdürmüştür. Julius Diez’den çizim dersleri almış ve daha sonra Oeser çizim akademisinde Julius Schnorr von Carolsfeld’de çalışmıştır.

  Saksonya Kralı, Frederick Augustus II, 1844’te gayriresmi bir İngiltere turu yaptığında, Carus ona kişisel doktoru olarak eşlik etti.

  Darwin’in evrim teorisinin gelişiminde önemli bir fikir olan omurgalı arketip kavramını ortaya çıkardığı için bilim insanları tarafından iyi bilinir. 1836’da İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’ne yabancı üye olarak seçildi. Carus Dresden’de öldü. Şehir merkezinin doğusundaki Trinitatis-Friedhof’a (Trinitatis Mezarlığı) gömüldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Carl Gustav Carus tablo indexi

  Elbe üzerinde Gondol Yolculuğu, Tarih: 1827, Orijinal Boyut: 29 x 22 cm, Yer: Kunstmuseum, Düsseldorf

  Napoli Sahilinde Balıkçılar, Tarih: 1829

  Deniz Kıyısında Meşe Ağaçları, Tarih: 1835, Orijinal Boyut: 117,5 x 162,5 cm, Yer: Gemäldegalerie, Dresden

  Dağlar

  Balkondaki Kadın, Tarih: 1824, Orijinal Boyut: 42 x 32 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin