İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Paul Cezanne » Paul Cezanne Yıkanan tablosu

Paul Cezanne Yıkanan tablosu

  Paul Cezanne Yıkanan

  Paul Cezanne Yıkanan

  Tarih: 1887,

  Orijinal Boyut: 127 x 97 cm,

  Yer: Museum of Modern Art New York.

  Yıkanan tablosu Cezanne’nın en uyarıcı figüratif çalışmalarından biridir. Gövde ve kolların kahramanca bir iddiası yoktur ve geleneksel, ondokuzuncu yüzyıl çizimlerine göre oldukça garip garip ve siliktir.

  Kompozisyonun solunda, figürün bacağı öne doğru zemine sıkıca yerleştirilmiştir, ancak sağ bacak izini sürmez ve ağırlığı sol bacağa transfer etmiştir. Vücudun sağ tarafı, soldan daha yükseğe çekilir, çene iç içe kıvrılır ve sağ kol uzatılmış ve eğiktir. Arazi bir çöl kadar çıplaktır, ancak yeşil, mor ve gül rengi buna tezat teşkil eder durumdadır. Bu hayali karşıtlık, figürün dalgınlığı algısını güçlendirmektedir. Aynı şekilde, vücuttaki gölgeler, siyah yerine, hava, toprak ve suyun renklerini sürdürür. Tüm fırça çalışmaları, huzursuz fakat olağanüstü derecede rafine edilmiş tarama izleri ve kırışıklıklardan oluşur. Figür bize doğru ilerliyor gibidir ancak bakış açımıza tam oturmamaktadır.

  Bu rahatsızlıklar modern bir tavır olarak nitelendirilebilir. Cezanne, geleneksel sanata keskin bir saygı duymasına rağmen, Rönesans sanatçılarının yaptığı gibi çıplak erkek figürasyonuna karşı değildi. Cezanne eserlerinde “Müzelerin sanatı gibi sağlam ve dayanıklı” ama aynı zamanda empresyonistlerin geliştirdiği yeni bakış açısını ve ışığını içeren modern bir duyarlılığı yansıttı. Geçmişin geleneklerine rakip olan ama kendi zamanının sanatını yapmayı hedefledi.


  resim tuvali üzerine baskı

  Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, 3 cm derinlikli ahşap şasiye gerili ve asmaya hazır halde sunulmaktadır.
  100 cm’yi aşan boyutlarda 4 cm derinlikli ahşap şasi kullanılmaktadır.

  Kanvas tablo nedir ayrıntılı bilgi için


  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELEMEK VE SATIŞ SİTEMİZ CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VERMEK İÇİN BUTONA TIKLAYIN!


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin