İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Paul Charles Chocarne Moreau » Paul Charles Chocarne Moreau Hayatı ve Eserleri

Paul Charles Chocarne Moreau Hayatı ve Eserleri

  Paul Charles Chocarne Moreau

  Paul Charles Chocarne Moreau (1855 – 1931)

  Fransız Natüralist Ressam Paul Charles Chocarne Moreau 1855 yılında Fransa’nın Burgundy bölgesinde Dijon’da doğdu. Sanat eğitiminin önemli bir kısmını Paris’te akademisyen sanatçılar Tony Robert-Fleury ve William Bouguereau’nun yanında tamamladı. Her ikisi de saygın sanatçı kimliklerinin yanında Fransa Sanatçılar Derneği’ne başkanlık yapmıştır. Chocarne Moreau, 1883’te “Distractions” adlı eseriyle ilk kez bir sergiye katıldığında Robert-Fleury’nin eğitimi altındaydı.

  Bir yıl sonra 1884’te Salon La Part du BRACONNIER’e hem Robert Fleury’nin hem de Bouguereau’nun öğrencisi olarak katıldı. 1886’da “Salon Öncesi” adlı çalışmasıyla katıldığı sergide onur ödülüne layık görüldü. 1887’den sonra katıldığı sergilerde sanatseverlerin ilgisini çekmeye başladı.

  Bu durum onu kendi istekleri ve kabiliyeti doğrultusunda özellikle çocuk portreleri içeren eserler üreterek yıllık salonlarda sergilemeye teşvik etti.

  Üzerinde yoğunlaştığı çocuk portreleri üst sınıfın çocukları değil özellikle işçi sınıfın çocuklarından oluşuyordu. 1925’te yaptığı “Kurbağa Oyunu” ve “Elbise Provası” adlı çalışmalarında olduğu gibi, özellikle genç delikanlıları, aktivitelerinde; vakarlı duruşlarıyla hayat dolu gençleri tercih ediyordu. Bu iki eserde de gençlerin patronları olmadığı zaman ne yaptıklarını tasvir eder. Chocarne Moreau’nun ele aldığı bir diğer konu da genç fırıncılar, çoğu gerçekte iş yapmayan fakat pişiren çocuklar.

  Her resimde hedef aynıdır; iş yaparken işlerini yarıda bırakan, çalışırken oynayan çocuklar. Bu kasıtlı ikilik sanatçının resimlerindeki güçlü karakterize mizahi yönü oluşturur. Sanatçının seçtiği konuları destekleyen renk paleti, erken dönem Realistlerin seçimini hatırlatır. Her ne kadar çocuk sahneleriyle tanınsa da Chocarne Moreau, katıldığı sergilerde manzara ve portrede de usta bir sanatçı olduğunu kanıtlamıştır. 1888’de Fransız Sanatçılar Derneği’ne üye olan sanatçı, ertesi yıl katıldığı uluslararası sergide bronz madalya aldı. Kariyeri boyunca her yıl salon sergilerine katılan Paul Charles Chocarne Moreau 1931 yılında Paris’te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Paul Charles Chocarne Moreau tablo indexi

  üfle bakalım

  sulu şaka

  Sürpriz, Orijinal Boyut: 62,2 x 50,8 cm

  Küçük Haber, Orijinal Boyut: 119,4 x 154,9 cm

  Sana Söylemiştim, Orijinal Boyut: 54,6 x 45,1 cm

  Fırsat Adamı Hırsız Yapar, Tarih: 1896

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin