İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Petrus Christus » Petrus Christus Hayatı ve Eserleri

Petrus Christus Hayatı ve Eserleri

  Petrus Christus (1410 – 1475)

  Hollandalı Rönesans ressamı Petrus Christus 1410 yılında Baarle’de doğdu. Üslubu Jan Van Eyck’a çok benzediğinden onun çıraklığını yaptığı düşünülmektedir. 1441’de Van Eyck’in ölümünden sonra onun atölyesinde bağımsız bir usta sanatçı olarak çalışmaya devam ettiği söylenen sanatçı, 1444 yılında Bruges vatandaşlığına kabul edildi.

  Christus’un İtalya’ya gidip Kuzey Avrupalı sanatçıların resimlerini direk görerek stillerinden etkilenip etkilenmediği kesin olarak bilinmemektedir. Fakat onların resimlerinin satın alınarak ülkeye getirilmesiyle bu eserlerden etkilendiği ihtimali yüksektir.

  Bazı portrelerinde sanatçının Antonello ile aynı zamanda İtalya’ya gittiğini ve belki de orada arkadaş olduklarını gösterir niteliktedir. Bu sanatçının Los Angeles County Müzesi ve Paris National Galerisi’nde bulunan otoportrelerinin Antonello ile neden bu kadar benzerlik gösterdiğini açıklayabilir.

  Christus’un günümüze sekizi imzalı beşi de tarihli olan yirmi eseri ulaşabilmiştir. Sanatçı resimlerini Yunan alfabesiyle XPI şeklinde kısaltarak atmıştır. Jan Van Eyck’in yaşamının sonlarına doğru başladığı Rothschild Madonna’sını Christus’un tamamladığı bilinmektedir. Ayrıca “Aziz Hieronymus” adlı eseri de iki sanatçının birlikte yaptığı kabul edilmektedir. Sanatçının ilk eserlerinden biri olan “İsa’nın Çarmıha Gerilmesi”, Van Eyck ve Roger van der Weyden’den etkilendiğini gösterir.

  “Son Yargı” adlı eserinde kullandığı kompozisyon biçimi ve bazı figürleri tıpkı Van Eyck’in resimlerindeki gibidir. Fakat Christus figürlerini daha kütlesel bir anlayışla ele alırken perspektifi ustaca kullanmıştır. Petrus Christus, resimde mekan bütünleştirmesi ve perspektif kurallarına açıklık getirmesiyle Flaman resmine katkıda bulunmuştur. 1975 yılında ölümünden sonra Christus’un ünü giderek azalmıştır


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Petrus Christus tablo indexi

  Genç Kadın Portresi, Tarih: 1470, Orijinal Boyut: 29 x 23 cm, Yer: Gemäldegalerie, Berlin

  Portekiz Kraliçesi Isabel Azize Elizabeth ile, Tarih: 1460, Orijinal Boyut: 59 x 33 cm, Yer: Groeningemuseum, Bruges

  Bir Carthusian Keşişinin Portresi, Tarih: 1446, Orijinal Boyut: 29.2 x 21.6 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art, New York

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin