İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Fernand Cormon » Fernand Cormon Hayatı ve Eserleri

Fernand Cormon Hayatı ve Eserleri

  Fernand Cormon

  Fernand Cormon (1845 – 1924)

  Fransız Oryantalist Ressam Fernand Cormon 1845 yılında Paris’te doğdu. Resim eğitimine Jean François Portaels’in Brüksel’deki atölyesinde başladı. Daha sonra Eugene Fromentin ve Alexandre Cabanel‘in sınıfına katıldı. Sanat kariyerine 18 yaşındayken ilk çalışmalarını Paris Salon’unda sergileyerek başladı. 1870’te “Marriage of the Niebelungen” adlı eseriyle ilk ödülünü aldı. 1875’te ikinci kez “Mort de Ravana” adlı tablosuyla Paris Salon ödülüne layık görüldü.

  1870’ten sonra Victor Hugo’nun “Çağların Efsanesi” kitabından esinlenerek yaptığı “Kabil” adlı devasa eserine odaklandı. Resim 1880’de Salon’da sergilendiğinde beklenen ilgiyi gördü. Tamamen pürüzsüz, canlı ve hafif renklerle çalışılan bu olağanüstü resim Cormon’a Legend Şeref Ödülü kazandırdı. O sıralarda sanatçı tarihsel konularda uzman olarak anılmaya başlandı.

  Sanatçının en tanınmış eserlerinden biri olan “Saray’da Cinayet” adlı yapıtı bugün Besançon Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergileniyor. Ele aldığı konulardan Cormon’un Müslüman kültürünün çok özel ve gizli yaşam alanına erişmeyi hedeflediği çok açıktır. Muhafazakar saray halkının görülmesi imkansız özel yaşamını capcanlı bir hayal gücüyle tasvir ederek izleyiciye sunmuştur. Bir çok Türk ressamı onu stüdyosunda eğitim görmüştür.

  Kadınları sarayın harem odaları veya banyosunda tasvir ederken harem yaşamının hikayesini anlatır gibidir. “Saray Cinayeti” adlı eseri sevgili cinayetiyle biten hikayesinin sonudur. Bu çok figürlü kadın portreleri sanatçının resimlerinin ana karakterleridir. Cormon, Britanya’da arkadaşları Theophile Deyrolle ve Alfred Guillou ile birlikte tarihi ve geleneksel tarzda resim yapmaya devam etti. Concarneau Limanı’ndan esinlenerek pek çok resim yaptı ve yine 1887’de Fransa Sanat Salonu onur madalyası kazandı.

  Paris Güzel Sanatlar Okulu’na profesör olarak atandı ve 1889 yılında Güzel Sanatlar Akademisi üyesi oldu. Ayrıca Fransız Sanat Komitesi’ne üyesi olarak seçildi ve 1912 yılında oranın başkanı oldu. Cormon çağının önde gelen sanatçılarından biri olduğu için onun stüdyosu çok rağbet görüyor ve pek çok başarılar elde ediyordu. Stüdyosunda Vincent van Gogh, Henri Matisse ve Henri de Toulouse-Lautrec gibi pek çok ünlü ressam yetiştirmiştir. Fernand Cormon, 1924 yılında Paris’te bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Fernand Cormon tablo indexi

  Bekleyiş, Tarih: 1924, Orijinal Boyut: 46 x 38 cm

  Harem, Tarih: 1877

  Haremde, Boyut: 95 x 121 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kabil, Tarih: 1880, Orijinal Boyut: 380 x 400 cm, Yer: Orsay Museum, Paris

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin